Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Anadolu Üniversitesi Köln Bürosu'nun ve sanat galerisinin resmi açılış töreninde yapılan konuşma, 20.05.2010

Köln'e Hoşgeldin Anadolu Üniversitesi...

Ülkemizin köklü eğitim kurumları arasında seçkin bir yeri bulunan Anadolu Üniversitesi, yalnızca Türkiye'de sayıları bir milyonu aşan gençlerimize eğitim vermekle kalmamakta, sınırlarımızı aşan eğitim faaliyetleriyle dünyanın pek çok yerinde yerleşik insanlarımıza da hizmet sunmaktadır.

Anadolu Üniversitesi'nin Avrupa ülkelerindeki eğitim faaliyetlerinin eşgüdümünün yapıldığı Batı Avrupa Bürosu'nun Köln'de bulunması, Köln Türk toplumu için için özel bir sevinç kaynağıdır.
Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Bürosu'nun yeni binasında Türk kültür ve sanatı ile Türkiye'deki sanat eğitiminin temsil edileceği bir galerinin faaliyete geçmesini büyük bir mutluluk ve memnuniyetle karşılıyorum.

Başkonsolosluğumuzun himayesinde düzenlenen "Anadolu Universität in Köln" sergisini mümkün kılan sanatçılarımız başta olmak üzere Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Davut Aydın ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Zehra Çobanlı'ya Köln Türk toplumu ve Başkonsolosluğumuz adına içten teşekkürlerimi sunuyorum.
Bilindiği gibi, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un kardeş kenti de olan Köln, Almanya'ya Türk işgücü göçünün ilk başladığı yerdir. 1960'ların başında Türk işçilerine ilk kez burada "hoşgeldiniz" denilmiştir. Köln Türk toplumu, Başkonsolosluğumuz ve Köln'lü sanatseverler olarak şimdi bizler de Anadolu Üniversitesi ve Üniversite bünyesindeki sanatçılara "Köln'e hoşgeldin Anadolu Üniversitesi" diyoruz.

Saygılarımla.

Mustafa Kemal Basa
T.C. Köln Başkonsolosu