Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

DİTİB Merkez Camii Temel Atma Töreni, 17.11.2009

Sayın Bakanım,
Sayın Bakan Hoyer,
Sayın Diyanet İşleri Başkanım,
Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Roters,
Ehrenfeld Belediye Başkanı Sayın Wirges,
Sayın Schramma,
Değerli Misafirler,
Hanımefendiler, Beyefendiler,

Öncelikle, bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik ve Diyanet İşleri Başkanımız ile Türkiye’den gelen misafirlerimizi, Berlin’deki programlarından ötürü bugün aramızda bulunamayan Berlin Büyükelçimiz Sayın Ahmet Acet, Başkonsolosluğumuz ve Köln Türk toplumu adına saygıyla selamlıyorum.

Almanya’ya Türk işgücü göçünün ilk başladığı yer olan, hoşgörü ve uyum kenti Köln, Almanya Türkleri bakımından çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Kölnlü Türkler ve Müslümanlar bugün, birarada yaşamın yeni bir sembolüne imza atıyorlar ve bunu, Alman hemşehrileriyle işbirliği içerisinde, elele ve onlarla birlikte gerçekleştiriyorlar.

Kölnlü Türkler, Köln’e göçlerinin 50. yılına, saygın bir Alman mimarın çizdiği, temelini Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, bu güzel topluluğun birlikte attığı muhteşem bir eserle girmenin heyecanı içindedirler.

Saygıdeğer konuklar,

DİTİB Merkez Camii ve Kültür Merkezi’nin, tamamlandığında uyumun, bir arada yaşamın, kültürler ve dinler arası diyalogun bir sembolü olacağına inanıyorum.

DİTİB Merkez Camii‘nin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen Alman şahıs ve kurumlarına, özellikle Sayın Schramma’ya, Roters’e, Wirges’e ve eyalet makamlarına sesleniyorum: DİTİB Köln Merkez Camii projesine verdiğiniz destekle, 50 yıl önce Almanya’ya davet ettiğiniz Türklere bir kez daha ve içtenlikle “hoş geldiniz, iyi ki buradasınız” dediniz. Kölnlü Türkler olarak desteğinizi böyle algıladık ve bundan ötürü çok mutlu olduk. Teşekkür ediyoruz.

Emeği geçenlere tekrar teşekkürlerimi sunuyor, Kölnlülerin camilerine bir an önce kavuşmasını diliyorum.