Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Cumhuriyet Bayramı Kutlama Resepsiyonu, 30.10.2009

Değerli misafirler,
Sayın Milletvekilleri,
Saygıdeğer vatandaşlarım,
Hanımefendiler,
Beyefendiler,

Cumhuriyetimizin ilanının 86. yıldönümü vesilesiyle düzenlediğimiz resepsiyona hoş geldiniz.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Bu vesileyle Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını minnetle anıyor, şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Türk Milleti, ilelebet payidar kalacağına olan inancıyla 1923’de kutsal vatan toprağına ektiği fidana sahip çıkmış, emeği ve sevgisiyle beslemiş, alın teriyle sulamış, demokrasiyle taçlandırdığı Cumhuriyeti bugünlere gururla taşımıştır.

Çağdaş uygarlık seviyesinin de ilerisine geçme ülküsüyle milletçe yorulmadan sürdürdüğümüz bu yürüyüşte, Türkiye Cumhuriyeti artık 86 yaşında, her geçen gün gençleşen abidevi bir çınardır.

Değerli misafirler,
86. yılında Türkiye Cumhuriyeti demokratik ve barışsever milletler ailesinin saygın ve dostluğu aranan bir üyesi; bölgesinde ve dünyada istikrar ve barış üreten bir devlettir.

Cumhuriyetin vatandaşları olarak demokrasimiz, genç ve dinamik nüfusumuz, canlı kültürel ve sanatsal hayatımız, güçlü ekonomik potansiyelimiz ve 86 yaşındaki Cumhuriyetimizin engin tecrübesiyle geleceğe güvenle bakıyoruz.

Saygıdeğer konuklar,

Cumhuriyet Bayramımızı köklü ilişkilere sahip olduğumuz, tarihi dostumuz ve müttefikimiz Almanya’da, yaşadıkları bu ülkeye her alanda büyük katkılar sunan vatandaşlarımız ve Alman dostlarımızla birlikte kutlamaktan ötürü ayrı bir mutluluk duyuyoruz.

Cumhuriyet bayramınızı tekrar kutluyor, katılımınız için içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. Yaşasın Almanya. Yaşasın tarihi Türk-Alman dostluğu.

Teşekkür ederim.