Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Hoşgörü içinde birlikte yaşama amaçlı "Kültürlerin Meleği" projesi açılış konuşması metni, 29.09.2013-Düren , 27.09.2013

Sehr geehrter Herr Bürgermeister Larue,
Sehr geehrter Religionsvertreter,
Derneklerimizin Sayın Yöneticileri,
Sevgili Din Görevlimiz Musa Saygılı,
Sevgili Düren’liler,

Bugün Düren’de çok anlamlı bir etkinliğe şahitlik ediyoruz. Çok kültürlü ve çok inançlı toplumlarda karşılıklı hoşgörü ile yaşanabileceğini insanlara gösteren “Kültürlerin Meleği” adlı sanat projesinin Düren Camimizde gerçekleştirilen ikinci durağında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.

“Kültürlerin Meleği” projesi fikrinin özünü kültürlerarası diyalog, hoşgörü ve inanç özgürlüğü oluşturmaktadır. Bugünlerde çok ihtiyaç duyduğumuz bu tür değerleri bizlere hatırlatma çabasından ötürü projenin sahiplerini gönülden kutluyorum.

Bütün inançların özünde karşılıklı hoşgörü yatmaktadır. Birbirinin kültürünü ve inancını anlamak, yaşam biçimlerine hoş görülü olmak ve birlikte barış içinde yaşamayı savunmak hepimizin üzerine düşen bir sorumluluktur.

Maalesef kolaymış gibi görünen bu amaca ulaşmak için her dönemde çok acılar çekilmiş, çok bedeller ödenmiştir.

Kutsal değerler alet edilmek suretiyle insanı insanla karşı karşıya getiren anlayışı reddeden, sevgi ve hoşgörü mesajını dünyanın bir çok yerine taşıyan bu projeye dahil olanlar bu acıların boş yere çekilmediğini göstermektedir.

Kutsal Kitabımızda “Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş olur” sözüyle en veciz ifadesini bulan insana insan olduğu için saygı gösterme anlayışını temsil eden bizler, “Kültürlerin Meleği” etkinliğinin dinimizin bu güzel mekanını bir durak olarak seçmesinden gurur duyuyoruz.

Yarım asırdan daha fazla bir süredir Almanya’nın ekonomik kalkınmasının ve sosyal barışının en temel unsuru haline gelmiş Türk toplumu adına Türk Başkonsolosu olarak ben de bu etkinliğe dahil olmaktan onur duyuyorum.

Ve toplumların ortak yaşamı için böyle güzel bir vesile yaratarak bizleri bir araya getirdikleri için bu etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Hüseyin Emre Engin
Başkonsolos