Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Hürth ile Burhaniye’nin Kardeş Şehir olması münasebetiyle yapılan konuşma, 16.09.2011

Sayın Başkan Akova,

Sayın Başkan Boecker,

Burhaniye-Hürth-Kardeşlık Derneği Yetkilileri,

Saygıdeğer Vatandaşlarım,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Burhaniye’den gelen heyeti, Sayın Bakan Fikret Akova’nın şahsında, Başkonsolosluğumuz ve görev bölgemizde yerleşik Türk toplumu adına saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz.

Saygıdeğer Konuklar,

Ülkemizin güzelliklerle dolu kenti Burhaniye ile binlerce vatandaşımızın yanı sıra, yaklaşık 30 yıldır Başkonsolosluğumuza da ev sahipliği yapan Hürth kenti arasında Kardeşlik ilişkisi kurulmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Kendimizi severek Hürth’lü olarak tanıtıyorduk, bundan sonra biraz da Burhaniyeliyiz artık.

Tarihi dostumuz Almanya’nın Türklere kucak açışının 50 yılını kutladığımız 2011 yılında böyle bir gelişmenin yaşanması, bizleri ayrıca sevindirmektedir.

Saygıdeğer Konuklar,

Türkiye ile Almanya ve içinde bulunduğumuz Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti arasında gerçekten güzel ilişkiler mevcuttur. Yüksek ticaret hacmi, Türk ve Alman firmaların faaliyetleri, turizm ilişkileri, kültürel temaslar v.s. elbette çok önemlidir. Fakat iki ülke arasında en güçlü bağ şüphesiz insani ilişkilerdir, burada yasayan milyonlarca insanımızdır. Bugün iki ülke arasında bu köklü dostluğa yeni ve çok güzel bir boyut daha kazandırılmaktadır.

Bugün beni ziyaret etme nezaketinde bulunan ortak heyete de söylediğim gibi, önceliğimiz gençler arasında yakınlık ve kardeşlik ilişkileri kurmak olmalıdır. Örneğin okul kardeşlikleri ve gençlik kampları için yeterli altyapı mevcuttur.

Sayın Başkanlar Boecker ve Akova’nın şahıslarında her iki Belediyeyi bu güzel karardan ötürü kutluyor, kardeş şehir ilişkisinin hep güzelliklere, dostluklara vesile olmasını diliyorum.


Mustafa Kemal Basa
Başkonsolos