Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

16 Nisan 2017 Tarihinde Gerçekleştirilecek Anayasa Değişikliği Halkoylaması Hakkında Duyuru , 14.02.2017

Anayasa Değişikliği Halkoylaması

Yüksek Seçim Kurulu Anayasa Değişikliği Halkoylamasının ülkemizde 16 Nisan 2017
Pazar günü yapılmasına karar vermiştir.

Yurtdışı temsilciliklerimizde oy verme işlemi 27 Mart Pazartesi günü başlayacak ve 9 Nisan Pazar günü sona erecektir.

Yurtdışında kurulacak sandıklarda oy kullanma saatleri haftaiçi ve haftasonu yerel saat ile 09:00 – 21:00 olarak belirlenmiştir. 

Gümrük kapılarında oy verme işlemi 27 Mart Pazartesi günü başlayacak ve 16 Nisan Pazar günü sona erecektir.  

Yüksek Seçim Kurulu 12 Ocak 2017 tarih ve 27 sayılı karar ile “Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı bulunan seçmenlerin yurtdışında bağlı bulundukları temsilciliklerde oy kullanmaları yönünde bir sınırlandırma bulunmadığını, oy verme günlerinde bulundukları yerlere en yakın yurtdışı seçim mahallinde oy kullanabileceklerine karar verildiğini” açıklamıştır.

Bu çerçevede vatandaşlarımız yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı  olmak koşuluyla bağlı bulundukları temsilciliklerde ya da oy verme günlerinde diğer temsilciliklerde kurulan sandıklarda veya gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir.

 

Adres Beyanı

Halkoylamasında oy kullanabilmek için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmak, bunun için de adres beyanında bulunmak gerekmektedir. Daha önceden adres beyanı alınan seçmenlerin, adres değişikliği olmadıysa yeniden adres beyanı yaptırmalarına gerek bulunmamaktadır. “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadığınızı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) internet sitesinin (https://www.ysk.gov.tr) Yurt Dışı Seçmen Sorgulama seçeneğinden kontrol etmeniz mümkündür. Seçmen Kütüğünde kaydınız yok ise 18 Şubat Cumartesi gününden önce Başkonsolosluğumuza kimliğinizle şahsen başvurmak suretiyle adres beyanı yaptırmanız gerekmektedir.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü 18 Şubat 2017 Cumartesi günü YSK’nın internet sitesinde ilan edilecektir. https://www.ysk.gov.tr internet adresinden kontrol ettiğiniz seçmen bilgilerinizde adres beyanınızın hatalı olduğunu tespit etmeniz halinde, 18 Şubat 2017 Cumartesi ile 26 Şubat 2017 Pazar (saat 15:00’e kadar) arasında Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek itirazda bulunabilirsiniz. 26 Şubat Pazar günü saat 15:00 ‘den sonra yapılacak itirazlar kabul edilmeyecektir. İtirazların şahsen yapılması gerektiği için posta ile yapılacak itirazların kabul edilmesi mümkün değildir.

Saygılarımızla duyurulur.

T.C. Köln Başkonsolosluğu