Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Randevulu Çalışma Düzeni Hakkında Duyuru , 24.02.2016

 

Vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuz hizmetlerinden daha rahat faydalanmaları ayrıca iş yerlerinden izin almaları gereken vatandaşlarımızın da işlemlerini zamanlıca gerçekleştirebilmeleri amacıyla Şubat ayından itibaren Nüfus, Evlenme, Noter ve Vatandaşlık Servislerimizde Çarşamba ve Cuma günleri öğleden sonra 14:00-16:00 saatleri arasında randevu sistemine geçilmiş bulunulmaktadır.

Randevu sistemiyle, Yeni Pasaport işlemlerinde 2010 yılından , Vize işlemlerinde de 5 Ocak 2016 tarihinden beri uygulandığı şekilde arzu eden vatandaşlarımıza yukarıda belirtilen servislerimizde öğleden sonra belli saatler arasında işlem yapmak için http://konsolosluk.gov.tr adresindeki Konsolosluk Sitesi’nden online randevu alabilmeleri imkanı sunulmaktadır.

Diğer taraftan, tüm servislerimiz hafta içi 08:30 – 12:30 saatleri arasında normal şekilde randevusuz olarak hizmet vermeye devam edecek olup, vatandaşlarımız Başkonsolosluğumuz danışma bankosundan sıra numarası almak suretiyle işlemlerini doğrudan gerçekleştirebileceklerdir.

Bu çerçevede, internet üzerinden Konsolosluk Sitesi’ne girmek suretiyle e-Randevu alarak işlem yapmak isteyen vatandaşlarımızın aşağıda belirtilen gün ve saatlerde haftanın iki günü öğleden sonraları da Başkonsolosluğumuzda işlem yaptırmaları mümkün olacaktır. Önümüzdeki dönemde talep durumuna göre servislerimizin randevuyla hizmet verme günlerinin arttırılması öngörülmektedir.

Öğleden sonra randevu düzeniyle çalışan servisler :

Nüfus/Doğum Servisi  : Çarşamba ve Cuma günleri 14:00-16:00

Evlenme Servisi           : Çarşamba ve Cuma günleri 14:00-16:00

Noter Servisi                : Çarşamba ve Cuma günleri 14:00-16:00

Vatandaşlık Servisi      : Çarşamba ve Cuma günleri 14:00-16:00

Nasıl Randevu Alacağım?

e-Randevu almak için Konsolosluk Sitesi’ne girildiğinde sağ tarafta yer alan Ülke (Almanya) ve Temsilcilik (Köln Başkonsolosluğu) seçilmeli, e-Randevu butonuna tıklanmalıdır. e-Posta adresinin doğru yazılmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Girilmesi istenen bilgiler eksiksiz tamamlandıktan, verilen e-posta adresine sistemin gönderdiği şifre girildikten sonra Devam butonuna tıklanarak bir sonraki ekrana geçilmelidir. Randevu tarihi ve saati seçildikten sonra onay ekranındaki Onayla butonu ile randevu kesinleşmektedir. 18 yaşından küçükler için yapılacak başvurularda randevu anne ya da baba adına alınmalıdır.

Sistemden bilgisayar ya da dizüstü bilgisayar ile e-Randevu alımı sırasında zorluk yaşanması halinde Başkonsolosluğumuzun e-posta adresine ( konsulat.koeln@mfa.gov.tr ) yazarak teknik yardım almak mümkündür.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.


T.C. Köln Başkonsolosluğu