Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-devlet Kapısı Üzerinden "askerlik Durum Belgesi"nin Düzenlenebilmesine Ilişkin Duyuru , 05.11.2015

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi Başkanlığı (ASAL) tarafından yapılan çalışma sonucunda, e-devlet kapısı üzerinden (www.turkiye.gov.tr) sunulan hizmetlere, askerlik mükellefiyetini tamamlamış yükümlüler de dahil olmak üzere  "Askerlik Durum Belgesi"nin  düzenlenmesi imkanı 22 Ekim 2015 tarihi itibariyle eklenmiş bulunmaktadır. Bu sayede önceleri Türkiye’de bağlı olunan askerlik şubelerinden talep edilen belgeyi evde/işyerinde kendi bilgisayarımızdan basmak mümkün olacaktır. 


Belge ilgili makamların imza ve mührünü taşıyan askerlik durum belgesi ile aynı hukuki niteliğe sahiptir. Belgenin gerektiğinde (örneğin iş başvurularında) verileceği ilgili makamlar, e-devlet kapısında yer alan "Askerlik Durum Belgesi Doğrulama Hizmetini" kullanarak belgenin doğruluğunu sorgulayabileceklerdir.

 

 

e-Devlet Kapısı nedir ?

e-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet portalıdır. Sitenin amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.

e-Devlet Kapısının sunmuş oluğu hizmetlerden yararlanmak için gereken e-Devlet şifresi Başkonsolosluğumuzdan (pasaport teslimat servisi) ücretsiz olarak temin edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için www.turkiye.gov.tr

 

Vatandaşlarımıza saygı ile duyurulur.