Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Memleketim Yurtdışı Türkler İletişim Portalı Duyurusu , 22.05.2015

“MEMLEKETİM”  YURTDIŞI  TÜRKLER  İLETİŞİM  PORTALI

T.C. Dışişleri Bakanlığı 7 Mayıs 2015 tarihi itibariyle içeriğine farklı bakanlıkların da katkıda bulunduğu yeni bir iletişim portalını yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın hizmetine sunmuştur.

Memleketim, yurtdışından güncel haber ve duyuruları, çevremizdeki etkinlikleri (Konferans, Spor, Sergi, Konser, Gezi, Sinema/Tiyatro vb.), elektronik kütüphanesi, üyeler arasında iletişim sağlayıcı Postacı modülü ve Sarı Sayfalar rehber hizmeti ile yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için zengin bir başvuru kaynağı olması düşüncesi ile tasarlanarak hayata geçirilmiştir.

www.memleketim.gov.tr  adresinden ulaşılabilen “Memleketim” ile sunulmakta olan hizmetler:

-       Yurtdışında yaşayan 11-18 yaş aralığındaki gençlerimizin bir hafta süreyle Türkiye’de gençlik kamplarında misafir edilmesi,

-       Yurtdışındaki  çocuklarımıza uzaktan öğrenim tekniğiyle Türk dili ve Türk kültürü dersleri verilmesi,

-       Yurtdışında eğitim gören gençlerimiz için Türkiye’deki kamu kurumlarında ve Türkiye’deki dileyen şirketlerde staj ve kariyer yapma imkanı,

-       Aile Bakanlığı uzmanları tarafından yurtdışında yaşayan başta kadınlarımız olmak üzere aile bireylerine Memleketim Çağrı Merkezi üzerinden “aile danışmanlığı” hizmeti verilmesi,

-       Memleketim FM” Internet Radyosu ile yurtdışındaki vatandaşlarımıza 7/24 özel yayınlar,

-        “Türk Bakkalı” üzerinden  dilediğimiz ürünleri sipariş edebileceğimiz online alışveriş hizmeti,

-        Video kütüphanesi, e-Kütüphane ve Bilgi Bankası modülleri ile yurtdışındaki vatandaşlarımızı ilgilendiren konulardaki bilgi notlarına, videolara ve e-kitaplara erişim.

 

Memleketim sayfalarına üye olmadan bağlanmak mümkün ancak gençlik kampları, uzaktan eğitim, staj ve kariyer imkanlarına başvuru gibi bazı modüllere erişim için üye olmanız gerekmektedir.

Memleketim’e üyelik ücretsizdir.  Üye olmak için TC Kimlik Numaranızı, e-posta adresinizi  ve kendi belirleyeceğiniz şifrenizi girmek yeterlidir.

Üyeler “Postacı” modülü üzerinden  Tweeter’da olduğu gibi diledikleri konuda kısa yorumlar yazabilmekte, diledikleri üyeyi  izleyebilmektedir.

 “Sarı Sayfalar” modülüne branşı ne olursa olsun sahibi olduğunuz ya da çalıştığınız işyerinin iletişim bilgilerini girmek suretiyle portal içinde her an başvurabileceğimiz zengin bir işyeri rehberi oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz. (Üyelik gerekmektedir.)

Önerileriniz ve katkılarınızla daha da zengin bir iletişim kaynağı olacağına inanıyoruz.

Memleketim’e hoş geldiniz. 

www.memleketim.gov.tr