Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Ab Dışındaki Ülkelerden Gelen Doktorların Mesleklerini Almanya’da Icra Edebilmelerini Amaçlayan “krv’deki Doktorların Entegrasyonu” Projesi , 30.10.2013

Almanya’nın demografik yapısında meydana gelen değişim neticesinde önümüzdeki yıllarda birçok meslekte olduğu gibi doktorluk mesleğinde de önemli açıklar olacağı öngörülmektedir. İçinde yaşadığımız Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde (KRV) de beklenti aynı yöndedir ve gelecek 10 yıl içerisinde bu eyalette görev yapan doktorların yaklaşık 1/3’i yaşlılık nedeniyle muayenehanelerini kapatmak zorunda kalacaklardır. Halihazırda eyaletimizde birçok hastanede pratisyen hekim açığı bulunmaktadır.

Bu bilgiler doğrultusunda KRV’de yaşayan veya yakın gelecekte yaşamayı düşünen, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışındaki ülkelerde tıp eğitimlerini tamamlayarak doktor unvanıyla çalışmış yabancıların kendi mesleklerini burada da icra edebilmeleri hem kişisel kariyerleri hem de yaşadıkları ülkeye katkı açısından büyük önem taşımaktadır.

Bonn’da faaliyet gösteren Otto Benecke Vakfı, AB dışındaki ülkelerden gelen doktorların mesleklerini Almanya’da icra edebilmelerini sağlamak amacıyla Avrupa Sosyal Fonu, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi, KRV Sağlık, Eşitlik, Bakım ve Yaşlılık Bakanlığı tarafından finanse edilen “KRV’deki Doktorların Entegrasyonu” projesi çerçevesinde ilgililere 11 aylık bir eğitim verecektir. Proje ile doktorların gerekli sınavları başarmaları ve doktorluk çalışma iznini (Approbation) alabilmeleri hedeflenmektedir.

Katılımcılardan ücret talep edilmeyecek eğitim, teorik ve pratik olarak ikiye ayrılmakta, mesleki yabancı dil eğitiminden çeşitli tıp dallarında eğitime kadar kapsamlı bir müfredattan oluşmaktadır. Sınavlarda başarılı olan doktorlara da meslek hayatlarının biçimlendirilmesi konusunda danışmanlık hizmeti verilmesi de öngörülmektedir.

Kurs yerinin başvuranların ikametlerine göre belirlenecek olan eğitim 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren başlayacak, uzak adreslerden gelmek zorunda kalacak kursiyerlerin yol masrafları kısmen proje tarafından karşılanacaktır.

Türkiye’den Almanya’ya çeşitli vesilelerle gelen doktorlarımızın bu imkandan yararlanmak istemeleri halinde 30 Ekim 2013 tarihine kadar “Otto Benecke Stiftung e.V., Postfach 260154, 53153 Bonn” adresine (Tel:0228 8163-0, Faks: 0228 8163-200, www-obs-ev.de) başvurmaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

T.C. Köln Başkonsolosluğu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği