Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Konsolosluk Çağrı Merkezi Aramalarında Almanya'dan Tek Hat Uygulaması Ile Ilgili Duyuru , 03.07.2013

Almanya'da yaşayan vatandaşlarımız Konsolosluk Çağrı Merkezine (KÇM) Başkonsolosluklarımızın santrali üzerinden VOIP kanalıyla veya doğrudan KÇM numarasını (+90 312 292 29 29) aramak suretiyle ulaşabilmektedir. Vatandaşlarımızın VOIP sistemi üzerinden KÇM'ye bağlanmaları sistem üzerinde yük yaratabilmekte, temsilciliklerimiz ile Bakanlığımız arasında diğer konularda VOIP üzerinden bağlanma imkanını kısıtlamakta, KÇM'yi arayan vatandaşlarımızın yaptığı görüşmeler uluslararası telefon görüşmesi tarifesinden ücretlendirilmektedir.

Bu itibarla, Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın KÇM'yi tek hattan aramaları sistemine geçilmesi öngörülmüş, 1 Mart 2013 tarihi itibariyle test çalışmalarına başlanmıştır.

Sözkonusu proje ile Almanya'dan +49 30 30 80 70 90 ile KÇM'ye ulaşılabilinecektir. Vatandaşlarımız anılan numara için ayrıca uluslararası telefon ücreti ödemeyeceklerdir. Sözkonusu numara Berlin'de yerleşik olup aranma bedeli Berlin'e gerçekleştirilen telefon görüşmesi miktarıdır. Diğer bir deyişle, anılan numarayı Berlin'den arayan vatandaşlarımız şehiriçi, Münih'ten arayan vatandaşlarımız ise şehirlerarası ücret ödeyecektir.

Öte yandan, anılan numara özel tarifeye sahip bir numara özelliği de taşımamaktadır. Konsolosluk işlemleri ya da Tatil Aydınlatma Hattı gibi vatandaşlarımızın ihtiyacı olan bir çok konuda bilgilendirme hizmeti veren Konsolosluk Çağrı Merkezi'ne Almanya'dan ulaşmak için 030-30 80 70 90 numaralı hattı aramak yeterli olacaktır.

Vatandaşlarımıza saygı ile duyurulur.