“Gelecek İçin Meslek Eğitimi” Eylem Planı Tanıtım Toplantısında Yapılan Konuşma

Mustafa kemal Basa 30.11.2010
Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Çalışma, Uyum ve Sosyal İşler Bakanlığı Müsteşarı Sayın Schäffer,
Federal Çalışma Ajansı Kuzey Ren-Vestfalya Bölge Müdürü Sayın Bayan Schönefeld,
Köln Zanaatkarlar Odası Başkan Yardımcısı Sayın Balsam,
ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Keskin,

Sevgili Öğretmenlerimiz,
Değerli Din Görevlilerimiz,
Sayın Dernek Başkanları ve Yöneticiler,
Sayın Basın Mensupları,
Saygıdeğer Konuklar,
Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri bir çok gencin meslek hayatına ilk adımını attığı bir mekanda, Butzweilerhof Eğitim Merkezi’nde selamlamaktan özel bir mutluluk duyuyorum.

Yaklaşık 50 yıl önce bu ülkeye davet edilen vatandaşlarımız, Almanya’yı yeni vatan olarak benimsemişlerdir. Artık Türkler burada sadece işçi konumunda değildir. İnsanlarımızın bilim adamı, hekim, mühendis, işadamı, sanatçı, politikacı, sporcu v.s. gibi çeşitli alanlarda meslek sahibi olarak Almanya’nın siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatına katkı sağladığını görmek bizler için büyük mutluluk kaynağıdır.

İşsizlik, özellikle de uzun süreli işsizlik Almanya Türk toplumunun en başta gelen sorunlarından biridir. Türk vatandaşları arasındaki işsizlik oranı Almanya’daki genel işsizlik oranının çok üzerindedir.

Bunun nedeni, meslek eğitimi alanındaki eksiklik ve sorunlardır.

Eyalet Eğitim Bakanı Sayın Löhrmann, Başkonsolosluğumuzca düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda yaptığı konuşmada, Türk velilerin çocuklarının eğitimleriyle aynı düzeydeki Alman ailelere göre daha çok ilgilendiklerini tespit eden bilimsel bir araştırmanın sonuçlarından da söz etti.
Bu önemli bir tespittir.

Evet, göçmenlerin eğitim sisteminde karşılaştıkları özel güçlükleri de göz ardı etmeden sorunları tartışalım. Fakat, esas olarak Türk velilerin çocuklarının eğitimlerine gösterdikleri genel ilgiden meslek eğitimi bakımından nasıl daha iyi yararlanabileceğimizin yollarını araştıralım.

Fırsat eşitliği ilkesi bu yolda ana ilkemiz ve temel kılavuzumuz olsun.

Bu çerçevede, KRV Hükümetinin isim ve cinsiyet bilgileri verilmeksizin iş başvuruları yapılmasına yönelik girişimini takdirle karşıladığımızı belirtmek isterim.

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Buradaki gençlerimizi, hem Türkiye hem Almanya’nın dilini en iyi şekilde kullanan ve her iki ülkeye de önemli hizmetler yapacak ortak geleceğimiz olarak görüyoruz. Almanya’daki çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi yetişmesi için hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Almanya’daki Türk çocukları Almanya’nın da geleceğidir.

T.C. makamları olarak, meslek eğitimi konusunda bizim de üzerimize görevler düştüğünü değerlendiriyoruz. Bu bağlamda, Köln Başkonsolosluğu olarak meslek eğitimi yapan gençlerimizin sayısını artırabilmek için Köln Sanayi ve Ticaret Odası, Köln Zanaatkarlar Odası, KRV Polis Teşkilatı, Alman Kızıl Haç Teşkilatı, Internationaler Bund, BQN ve TD-IHK gibi kurum ve kuruluşlar ile çeşitli projeler kapsamında faydalı çalışmalar yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz.

Tüm bu kurum ve kuruluşlara, özellikle de Köln İş Ajansı’na, Sayın Bay Welters’in şahsında uyumlu işbirliğimizden dolayı teşekkür ederim.

Son günlerde içinde “demografik eğilim” terimi geçmeyen bir konuşma yapılmaz oldu… Gerçekten de Almanya’daki işletmelerin önümüzdeki süreçte uzman işgücüne duyacakları görülen ihtiyaç, Almanya’daki göçmen kökenli gençler açısından da değerlendirilmesi gereken büyük bir fırsattır.

Buradan Türk gençlerine ve ailelerine sesleniyorum: Bu fırsatlardan istifade ediniz. İyi bir mesleki eğitim, iyi bir gelecek demektir.

Özellikle Türk kültüründe çok özel bir yeri olan zanaat alanında açılan fırsat penceresinden yeni bir geleceğe bakalım. Zenaatkarlar Odası bu hususta işbirliğine açık ve bizimle beraber.

Meslek eğitimi, daha fazla kazanç sağlama, meslekte yükselme, üniversiteye sonradan da olsa girebilme imkanına kavuşmak demekti

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)