KRV Türk-Alman Ekonomi Kongresi açılışında yapılan konuşma, Köln

Mustafa Kemal Basa 12.11.2010
Sayın Roters,
Sayın Kadir Topbaş Beyefendi,
Türk ve Alman İş Aleminin Çok Değerli Temsilcileri,
Saygıdeğer Konuklar,
Kıymetli Basın Mensupları,
Hanımefendiler, Beyefendiler,
Meine Damen und Herren,

Öncelikle İstanbul’dan gelen konuklarımıza, Muhterem Kadir Topbaş Beyefendi’nin şahsında, Başkonsolosluğumuz ve Köln Türk toplumu adına “hoş geldiniz” demek istiyorum.

Bugün bu toplantının Köln’de yapılıyor olması bir tesadüf eseri değildir.

Bizi bir araya getiren Köln ile Türkiye ve özellikle de İstanbul arasındaki çok özel ilişkiler manzumesidir. Ekonomik bağlar, tabiatıyla bu ilişkilerin önemli bir parçasıdır. Sonuçta Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası’na ve KRV Eyaleti içinde Türkiye’yle ilişkilerden sorumlu Köln Sanayi ve Ticaret Odası’na ev sahipliği yapan kentteyiz. Böyle bir kongre için Almanya’da daha iyi bir yer düşünemiyorum doğrusu…

Türkiye ekonomisinin hızlı bir büyüme dönemini yaşadığı şu günlerde Türk ve Alman işadamlarının bir araya gelerek yenilenebilir enerji ve otomotiv gibi bizim için hayati sayılabilecek sektörlerdeki işbirliği olanaklarını ele almalarını memnuniyetle karşılıyoruz.

Türk – Alman ekonomik işbirliğinin düzeyi, hızla artan sayılara rağmen hala potansiyelimizin çok altında seyretmektedir. İşbirliği ve ortaklık için daha pek çok imkan ve alan vardır.

Son dönemde Türkiye’ye yönelik yatırımcı ilgisinde medyanın oynadığı olumlu rolün farkındayız. Bu itibarla, ekonomik ilişkilerimize medyanın katkısının da bugün bir panelde tartışılmasını önemsiyoruz.

Saygıdeğer Konuklar,

Üçüncü Kuzey Ren-Vestfalya Türk-Alman Ekonomi Günlerini düzenleyen Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’na, çok sevgili Başkan Sayın Rainhardt von Leoprechting’in şahsında teşekkürü bir borç bilirim.

Köln Sanayi ve Ticaret Odası’na keza müteşekkiriz.

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sanırım bu hafta sonunu, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması vesilesiyle Köln Kenti tarafından düzenlenen “İstanbul Günleri” nedeniyle, Türkiye ile ilişkilere verdiği özel önemi yakından bildiğim Sayın Oberbürgermeister Roters’e teşekkür ederek geçireceğim.

Bu zevkli göreve huzurlarınızda bugün, burada başlamış oldum.

Teşekkür ederim.

Vielen Dank.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)