Cumhuriyet'in 87. Yılı Resepsiyonu Açılış Konuşması

Mustafa Kemal Basa 28.10.2010
Çok Muhterem Okul ve Eğitim Bakanı Sayın Löhrmann,
Türkiye Büyük Millet Meclisinin Sayın Üyeleri,
Sevgili Gençler,
Korkonsüler ve Kordiplomatik Mensubu Kıymetli Meslekdaşlarım,
Değerli Konuklar,
Saygıdeğer Vatandaşlarım,
Hanımefendiler, Beyefendiler,

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 87. yıldönümü vesilesiyle düzenlediğimiz kabul törenimize hoş geldiniz.

Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun!

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Okul ve Eğitim Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Sylvia Löhrmann’ı, TBMM’nin Dilekçe Komisyonu üyelerini ve tüm misafirlerimizi Başkonsolosluğumuz ve görev bölgemizde yaşayan Türk toplumu adına saygıyla selamlıyorum.

Cumhuriyetimizin 87. yılını kutlarken, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, aziz şehitlerimize ve gazilerimize minnetlerimizi sunuyoruz.

Aynı şekilde, narin bir fidan olarak devraldıkları Türkiye Cumhuriyeti’ni kuşaklar boyunca elele vererek sevgiyle büyüten ve geleceğe güvenle bakan, demokratik, barışsever milletler ailesinin saygın ve dostluğu aranan bir üyesi, bir büyük çınar olarak bugünlere getirerek bizlere emanet eden, Cumhuriyet’e emek vermiş, güzel ülkemizin güzel insanlarını saygıyla, sevgiyle, şükranla anıyoruz.

Saygıdeğer konuklar,

Bu günü tarihi dostumuz Almanya’da kutlamak bizler için ayrıca kıvanç vericidir.

Türkiye ve Almanya arasındaki çok özel ve benzersiz ilişkiler her geçen gün daha etkileyici hale gelen rakam ve istatistiklere konu olmaktadır. İlişkilerimizin en temel unsuru ise istatistiklerle, rakamlarla ifade edilemez: Çünkü Türk – Alman ilişkilerinin ve dostluğunun odak noktasında insanlar, insani ilişkiler vardır.

Türk – Alman dostluğu, göçün 50. yılını kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde tanık olduğumuz sevimsiz tartışmaları ve çirkin ithamları da hak etmemektedir.

Saygıdeğer konuklar,

2010 yılı Türk-Alman siyasi ilişkilerinde önemli gelişmelere sahne olmuştur. Şansölye Sayın Merkel’in Türkiye ziyaretinin ardından Başbakan Sayın Erdoğan’ın Eylül’deki Berlin ziyaretine ve son olarak Cumhurbaşkanı Sayın Wulff’un Türkiye ziyaretine tanık olduk. Sayın Cumhurbaşkanı Wullf’un 3 Ekim 2010 günü Bremen’de yaptığı konuşmayı Türk toplumu dikkatle kaydetmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanının Türkiye ziyaretini değerlendirirken kullandığı “ziyaretimin her aşamasında Almanya’ya duyulan güveni hissettim” şeklindeki ifadelerini de memnuniyetle not ettik. Evet, biz Türkler için “Alman” bir dostun adıdır ve biz dostlarımıza saygı ve güven duyarız.

Saygıdeğer konuklar,

2010 yılı KRV Eyaleti’nde de yeni bir başlangıca vesile olmuştur. İlk kez Eyalet Parlamentosu’nda Türkiye kökenli üyeler yer almış, yeni SPD-Yeşiller Koalisyon Hükümeti, Uyum Bakanlığı Müsteşarlığına bir Türk’ü atamayı tercih etmiştir. Bu gelişmeler toplumumuzca sevinçle karşılanmıştır.

Sayın Bakan Löhrmann,

Hükümetinizin Türkiye ile KRV arasındaki ilişkileri ve buradaki Türklerin durumlarını iyileştirmek ve daha da geliştirmek için güçlü bir irade ortaya koyduğunu memnuniyetle not ediyoruz.

Saygıdeğer konuklar,

Bu noktada sizlere birkaç küçük duyurum olacak:

Hansa Gmynasium’da görev yapan tecrübeli öğretmen Mehmet Emin Alan’ı yakınlarda kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Kendisine rahmet, ailesine, öğrencilerine ve tüm öğretmenlerimize başsağlığı diliyorum.

Lösemi hastalığı konusunda Türk toplumunda bilinç oluşturmak amacıyla Alman Kemik İliği Bankası DKMS ile yürüttüğümüz işbirliğine desteğinizi bekliyoruz. Lütfen dışarıdaki DKMS stantlarından bilgi alınız ve gönüllü donör olarak kaydınızı yaptırınız.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımız bu akşam sona ermiyor… 30 Ekim akşamı Köln Gürzenich’te düzenlenen konserde de buluşmayı ümit ediyoruz.

Aynı şekilde 9 Kasım günü Türk Ünid’in Köln Üniversitesi’nde tertiplediği TÜMATA konserine de tüm müzi

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)