Hürth Müzik Okulu’nun “Gemeinsam: Zu Hause in Hürth” adlı projesi bağlamında Okul’da yapılan konuşma

Mustafa Kemal Basa 01.07.2010
Sayın Belediye Başkanı Boecker,
Sayın Sodemann,
Değerli basın mensupları,
Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler,

Josef Metternich Müzik Okulu tarafından yürütülen "Gemeinsam: Zuhause in Hürth" projesini, Hürth'de bulunan T.C. Köln Başkonsolosluğu olarak büyük bir hayranlıkla izliyoruz.

Okul yönetimi, Hürth Belediyesi ve projeye katılan tüm çocuklar, çok tartışılan, üzerine uzun konuşmalar yapılan, kitaplar yazılan uyum sürecinin, aslında çok da zor olmadığını bize somut olarak gösteriyorlar: Birlikte yaşamak, birlikte çalışmak, birbirinin kültürünü keşfetmek, öğrenmek ve bütün bunlardan birlikte tat almak.

Sayın Sodeman,

Türk kültürü ve müziği hakkındaki bilginizle beni hem şaşırtıyor hem de biraz kıskandırıyorsunuz. Tüm bu bilginizi Türk çocuklarının Alman toplumuna müzik öğrenimiyle uyum sağlamaları yolunda kullandığınızı görmek özellikle takdire şayandır.

Türkiye, çok eski müzik geleneği olan bir ülkedir. Türkiye hala düğünlerde folklor oynanan, geleneksel halk Türküleri söylenen bir ülkedir. Türkiye aynı zamanda onlarca üniversitesindeki konservatuarlarda klasik müzik eğitimi verilen bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, müzik eğitimi konusundaki reformlarda Paul Hindemith'i görevlendirmişti. Sayın Sodeman sayesinde Atatürk ile Hindemith bir kez daha buluştular. O gelenek, biraz da Paul Hindemith gibi Alman müzik insanlarının eğittiği nesillerce bugünlere taşınmıştır. Josef Metternich Müzik Okulu, Sayın Sodeman, Sayın Scharn ve "West-Ost Diwan Ensemble" üyeleri, iki ülke arasındaki güçlü müzikal ilişkilere yeni ve anlamlı katkılar sağlıyorlar.

Projeye emeği geçenleri Sayın Sodeman'ın şahsında kutluyor, müzik yoluyla entegrasyona destek veren ailelere ve çocuklarına gönülden teşekkür ediyorum. Entegrasyon sürecine modern bir yaklaşımı olan Josef Metternich Müzik Okulu'yla Başkonsolosluk olarak yakın işbirliği içinde olacağımızı belirtmekten mutluluk duyuyorum.

Ne de olsa biz de Hürth'lüyüz ve sorulduğunda sevinerek "Zuhause in Hürth" diyoruz.

Vielen Dank!

Mustafa Kemal Basa
Başkonsolos

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)