23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şenliği Konuşması

Hüseyin Emre Engin 23.04.2016
Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Henriette Reker,
Sevgili çocuklar,
Değerli veliler,
Çocuklarımızın eğitimi için canla başla çalışan vefakar öğretmenlerimiz,
Ve bugünün gerçekleşmesinde emekleriyle asli katkıyı sağlayan 23 Nisan Derneği’nin kıymetli yöneticileri,

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetimizin geleceği olarak gördüğü ve çok sevdiği çocuklara armağanı olan 23 Nisan’ı bu sene yine Köln’de farklı toplumlardan çocuklarımızla birlikte büyük bir coşkuyla kutluyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Bildiğiniz gibi 23 Nisan 1920 Kurtuluş Savaşı’nın hemen başında Cumhuriyetin temellerini atmak üzere kurulan ilk Meclisimizin açılış tarihidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk tohumunun atıldığı 23 Nisan gününün Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmesinin muhakkak ki anlam ve önemi büyüktür.

Hayatını artık tarihteki rolünü tamamlamış olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine genç ve modern Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşuna adamış olan Atatürk’ün çocuğu yoktu. 12 yaşında babasını kaybetmiş, yatılı okullarda büyümüştü. Çocukları çok sever, onların hayal ve umutlarına güvenirdi.

Bu yüzden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ün genç Türkiye Cumhuriyeti’nin barış içinde yaşayan, müreffeh ve modern bir ülke olması yolunda çocuklarımıza olan sevgi ve güveninin bir göstergesi olarak bugün artık ulusal sınırlarımızı aşmış bir çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bizler de 23 Nisan’ı bugün Köln’de göçmen kökenleri bir birinden farklı ancak çocuk olma coşkusunda bir araya gelmiş çocuklarımızla birlikte kutluyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

110 bin insanımızın yaşadığı, Almanya’da yaşayan 3 milyonluk Türk toplumunun kalbi olarak gördüğümüz Köln kentimizde bu güzel bayramımızı Köln Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle çok uluslu çok kültürlü geleneksel bir şenliğe dönüştürmüş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu anlamlı gün vesilesiyle geleceğimiz, herşeyimiz olan çocuklarımızın hem aile içinde hem de okulda alacakları eğitimin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Hiç birimiz çocuklarımızın bizden önceki kuşakların yaşadığı sıkıntıları yaşamalarını istemiyoruz. Hiç birimiz çocuklarımızın iki kültür arasında bocalayan, kendini ne Almanya’ya ne de Türkiye’ye ait hissetmeyen kişilere dönüşmelerini istemiyoruz. Hem ailelerimizin hem de Başkonsolosluk olarak bizlerin en önemli hedefi çocuklarımızın kaliteli bir eğitim almaları, sosyal ve iş hayatlarında başarılı olmaları. Neticesinde de mutlu, müreffeh ve başarılı bireyler olarak Almanya’nın sosyal, siyasi, akademik ve entelektüel hayatına kendi kültürel renkleri ve farklılıklarıyla değer katmaları.

Bunun için de öncelikle siz anne-babaların çocuklarımızın eğitimiyle yakından ilgilenmeleri, hem Türkçeyi hem de Almancayı güzel ve doğru konuşmaları için çaba sarf etmeleri,
kitap okumanın, yeni şeyler öğrenmenin, bilgi için emek harcamanın kıymetini küçük yaşta çocuklarımıza aşılamalarının önemini burada tekrar vurgulamak istiyorum

Unutmayalım ki, bizden sonraya bırakacağımız en değerli mirasımız bugün hep birlikte Bayramlarını kutladığımız çocuklarımızdır.

Ben bu duygu ve düşüncelerle, öncelikle çocuklarımızın kendine güvenen güçlü nesiller olarak yetişmesi için cefakârca çalışan ve bugünün hazırlanmasında büyük emeği bulunan bütün değerli öğretmenlerimizi minnetle selamlıyorum.

Cumhuriyetimizi kurarak bizlere bu güzel günü armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin kurucu büyüklerinin hatırası önünde saygıyla eğiliyor, bugünü kardeşçe birlikte kutlayan tüm çocuklarımızın 23 Nisan’ını kutluyor, sizlere içten sevgilerimi sunuyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)