TD-IHK'da meslek eğitimi ile ilgili toplantıda yapılan konuşma

Mustafa Kemal Basa 16.12.2009
Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler,
Saygıdeğer Basın Mensupları,

Öncelikle bu toplantıyla göçmen kökenli gençlerin meslek eğitimi gibi önemli bir konuyu gündeme getiren Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’na teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Federal Hükümet’in konuya eğilmiş olması, başlı başına önemli bir husustur.

Nitelikli işgücünün ekonomiye katkıları gözönüne alındığında, mesleki eğitimin yalnızca gençler için değil, tüm toplum için çok önemli bir ağırlığı olduğu görülecektir. Mesleki eğitimi ayrıca, farklı kültürlerden insanların birarada yaşamalarını kolaylaştırır ve teşvik eder.

Önümüzdeki mesele, aynı zamanda sosyal bir konudur. Mesleki eğitimini başarıyla bitiren bir fert, topluma daha kolay uyum sağlayacak ve sosyal hareket yeteneği kazanacaktır.

Mesleki eğitim konusunda yaşanan sorunlar genel bir „toplumsal mesele“ olarak algılanmalıdır. Türk gençlerinin mesleki eğitim yeri arayışları esnasında „fırsat eşitliğine“ sahip olabilmeleri ve hem gençlere, hem de ailelere bu konuda daha iyi bilgi akışının sağlanması için Türk ve Alman kurumlarının birlikte daha yoğun çaba sarfetmelri ve işbirliği içinde olmaları büyük katkı sağlayacaktır. Bu önemli konuda gerek Türk, gerek Alman girişimcilere de büyük görevler düştüğü açıktır.

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Altmışlı yıllarda Almanya’ya gelen Türk işgücü, zaman içerisinde kapsamlı bir dönüşüm geçirmiş, pek çok sektörde girişimci olarak karşımıza çıkmıştır. Ekonomik durgunluk ve yüksek işsizlik dönemlerinde bile Türk işgücünün „işçilikten“ „işverenliğe“ geçişi sürmektedir.

Bu açıdan baktığımızda, Almanya’daki Türk işverenlerinin ve temsil ettikleri ekonomik gücün artık Almanya’nın sosyal ve kültürel yaşamının önemli bir parçası olduğunu görüyoruz. Bu itibarla, Türk işverenlerin özellikle Türk gençlerinin mesleki eğitimlerine önemli katkılar sağlama potansiyeline sahip olduklarını söylemek sanırım yanlış olmayacaktır. Türk girişimleri ayrıca, iki ülke arasındaki ekonomik entegrasyona ve dolayısıyla Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine de destek verecek bir konumdadır.

Gençlere meslek eğitim imkanı sağlayan girişimcilerimize teşekkür ediyor, henüz bu yönde faaliyeti bulunmayan işletmelerimizi meslek eğitimi için üzerlerine düşen çabayı sarfetmeye davet ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Teşekkür ederim.

Mustafa Kemal Basa

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)