Başkonsolos B. Ceyhun Erciyes’in 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Basın Toplantısı Metni

B. Ceyhun Erciyes 16.07.2020
FETÖ terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden dört yıl geçmiştir.

15 Temmuz teşebbüsü Türkiye’nin maruz kaldığı en kanlı terör saldırısı niteliğini taşımaktadır.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin sergilediği vahşetin ve hainliğin eşi benzeri tarihimizde yaşanmamıştır. 251 vatandaşımız şehit olmuş, iki binden fazla vatandaşımız yaralanmıştır.

15 Temmuz, FETÖ terör örgütünün devletimize yönelik oluşturduğu büyük tehdidi ortaya koymuştur.

Bu büyük tehdidin bertaraf edilmesinde en büyük pay, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, kendi iradesi üzerinde bir güç tanımadığını, devletini ve demokratik kazanımlarını korumak için hayatını vermeye hazır olduğunu ortaya koyan Türk halkına aittir.

Halen devam eden bu tehdidin tamamen ortadan kaldırılması için her devletin yapacağı gibi Türkiye Cumhuriyeti de hukuk devleti kuralları içinde gerekli tedbirleri almıştır, almaya devam etmektedir.

Geçtiğimiz dört yıl içerisinde devletimizin temel önceliklerinden birini yurt içinde ve yurt dışında FETÖ’yle mücadele oluşturmuştur.

Yurt içinde, öncelikle 15 Temmuz sorumlularının hukukun üstünlüğü ilkesi temelinde adalet önünde hesap vermeleri sağlanmış; FETÖ’nün devlet kurumları içerisindeki örgütsel yapılanması deşifre edilmiş; mensupları hakkında idari ve adli süreçler başlatılmış; örgütün “paralel devlet yapılanması” çökertilmiştir.

FETÖ, yurtiçindeki yapısının giderek zayıflaması sonucunda yeni bir strateji değişikliğine gitmiş ve yurtdışı faaliyetlerine ağırlık vermeye başlamıştır. Bu nedenle, Türkiye dışındaki FETÖ yapılarıyla mücadele daha fazla önem kazanmıştır.

Yabancı muhataplarımızla yaptığımız tüm temaslarda, FETÖ’nün faaliyet gösterdiği diğer ülkeler bakımından da güvenlik tehdidi olduğu vurgulanmaktadır.

FETÖ’nün yurtdışı yapılanmasının önde gelen elebaşlarına yönelik olarak Türkiye’de açılan soruşturmalar kapsamında, Almanya dahil şahısların bulunduğu ülkelere iade taleplerimiz iletilmiştir.

Yurtdışında sürdürdüğümüz yoğun çabaların somut neticeleri alınmaya başlamıştır.

Çeşitli ülkeler ve uluslararası örgütler, FETÖ’yü terör örgütü olarak ilan etmişlerdir.

(19 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen) İİT Dışişleri Bakanları 43. Toplantısında FETÖ terör örgütü olarak ilan edilmiş; benzer bir karar 1 Aralık 2016 tarihinde Asya Parlamenterler Asamblesi tarafından alınmış; 27 Ocak 2017 tarihinde ise İİT Parlamenterler Birliği’nin 12. Konferansında teyit edilmiştir.

KKTC’ye ilaveten, Pakistan Yüksek Mahkemesi, 28 Aralık 2018 tarihinde aldığı kararla, FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımlamıştır.

Bugüne kadar 38 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve dil kurslarının faaliyetleri kısmen ya da tamamen sonlandırılmıştır. Bunların 20’sinde okullar devredilmiştir. 22 ülkede yeni okullar açılmıştır.

Üçüncü ülkelere sınırdışı edilenlerin yanısıra 20’den fazla ülkeden 120’den fazla FETÖ mensubunun Türkiye’ye sınırdışı edilmesi sağlanmıştır.

Bu çabalarımız yurtdışındaki örgüt üyeleri üzerindeki baskıyı arttırmış, örgütün yurtdışı yapılanmasında ve manevra alanında da ciddi bir daralma yaşanmıştır.

FETÖ’nün küresel ağında gözle görülür bir bozulma yaşanırken, örgüt, PR ve lobi imkânlarını kullanarak asılsız haberler üzerinden mağduriyet hikâyesi yaratmaya, medyada tekrar görünür olmaya, Türkiye’ye düşman çevrelerle işbirliğini güçlendirmeye gayret etmektedir.

Diğer yandan, maalesef Almanya’da FETÖ mensuplarının kendilerine rahat bir hareket alanı bulduklarını gözlemlemekteyiz.

Bir terör ve suç örgütü olan FETÖ’yle bu mücadelemizde Almanya’nın da yanımızda durmasını bekliyor ve talep ediyoruz.

FETÖ’nün yurtdışındaki yapılanmasına yönelik çabalarımız uzun soluklu bir mücadeledir. Ülkemiz bu doğrultudaki çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)