Başkonsolos B. Ceyhun Erciyes’in 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Konuşması

B. Ceyhun Erciyes 16.07.2020
Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Değerli Temsilcileri
Saygıdeğer Konuklar,
Kıymetli Basın Mensupları,

Bugün burada, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen, ancak milletimizce engellenen hain 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde, bu büyük ihanet sayfasını hatırlamak ve hatırlatmak; darbe girişimi sırasında kaybettiğimiz aziz şehitlerimizi anmak; gazilerimize ve yüce milletimize şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.

FETÖ terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden dört yıl geçmiştir. FETÖ liderliği tarafından planlanan, örgütün ordumuz içine sızdırılmış mensupları tarafından silahlı kuvvetlerin emir komuta zinciri dışına çıkılmak suretiyle gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe teşebbüsü Türkiye’nin maruz kaldığı en kanlı terör saldırısı niteliğini taşımaktadır.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin sergilediği vahşetin ve hainliğin benzeri tarihimizde yaşanmamıştır:
Meclisimiz, Cumhurbaşkanlığı binası, MİT Başkanlığı, Gölbaşındaki Polis Özel Harekât Merkezi, Emniyet binalarımız bombalanmıştır.
Asker kılığındaki FETÖ’cü hainler, silah arkadaşlarının üzerine tereddüt göstermeden bombalar yağdırmışlardır.
Sivil halkın üzerine tanklar sürülmüş, havadan bombalar yağdırılmış ve helikopterlerden ateş açılmıştır.
251 vatandaşımız şehit olmuş, iki binden fazla vatandaşımız yaralanmıştır.

Gönlümüzde şehitlerimizin hüznü; gazilerimizin acıları halen tazedir.

Ömer Halisdemir’in; çocuklarını, eşlerini, babalarını, annelerini kaybedenlerin; 35 yıldır ayrılmadığı ikiz kardeşi Erkan’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde şehit veren 15 Temmuz gazisi Volkan’ın hüznünü halen hissetmekteyiz.
Ancak bu acının, hüznün sonunda zafer; vatan sevgisi, millet sevgisi vardır.
Türk halkı, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, kendi iradesi üzerinde bir güç tanımadığını, devletini ve demokratik kazanımlarını korumak için hayatını vermeye hazır olduğunu 15 Temmuz gecesi ortaya koymuş ve darbecilerini girişimini boşa çıkarmıştır.

Bize düşen de şehitlerimizin, gazilerimizin bu fedakarlıklarını unutmamak; demokrasimize, devletimize ve milletimize daha güçlü sahip çıkmak; daha sıkı kenetlenmektir.

Sevgili Vatandaşlar
Geçtiğimiz dört yıl içerisinde devletimizin temel önceliklerinden birini yurt içinde ve yurt dışında FETÖ terör örgütüyle mücadele oluşturmuştur.
Yurt içinde, öncelikle 15 Temmuz sorumlularının hukukun üstünlüğü ilkesi temelinde, adalet önünde hesap vermeleri sağlanmış; FETÖ’nün devlet kurumları içerisindeki örgütsel yapılanması deşifre edilmiş; örgütün “paralel devlet yapılanması” çökertilmiştir.

Bu süreçte FETÖ, yurtiçindeki yapısının giderek zayıflaması sonucunda yeni bir strateji değişikliğine gitmiş ve yurtdışı faaliyetlerine ağırlık vermeye başlamıştır.
Bu örgüte kucak açanlar bilmelidirler ki, FETÖ sadece Türkiye için değil faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için bir tehdit oluşturmaktadır.
Terörizmle mücadele uluslararası işbirliğini gerektirmektedir. Biz tüm ülkelerin çifte standart uygulamadan Türkiye’nin terörizmle mücadelesine destek olmasını beklemekteyiz.

Nitekim, tehlikenin farkına varan birçok devlet, FETÖ tehdidine karşı adım atmaya başlamıştır.

Bugüne kadar 38 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve dil kurslarının faaliyetleri kısmen ya da tamamen sonlandırılmış, bunların 20’sinde okullar devredilmiştir. 22 ülkede yeni okullar açılmıştır. Üçüncü ülkelere sınırdışı edilenlerin yanısıra 20’den fazla ülkeden 120’den fazla FETÖ mensubunun Türkiye’ye sınırdışı edilmesi sağlanmıştır.

FETÖ’nün yurtdışındaki yapılanmasına yönelik çabalarımız uzun soluklu bir mücadeledir. Ülkemiz bu doğrultudaki çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.

Sevgili Vatandaşlar
15 Temmuzlar artık bizim için “Demokrasi ve Milli Birlik Günleridir”. Demokrasimizin en kıymetli değer olduğunu; birlik içinde olduğumuz sürece tüm tehditlerin üstesinden gelebileceğimizi hatırladığımız günlerdir.

Bu bakımdan gerek Türkiye’de gerek yurtdışında birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum.
Bu anlayışın bir yansıması olarak, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün Köln’deki derneklerimizin işbirliğiyle düzenlenmiş olmasından duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum.
Bu birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece her şeyin üzerinden gelebiliriz
Bu vesileyle, 15 Temmuz şehitlerimiz ile beraber Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, vatanımız için canını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimize ve yüce milletimize şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum.
Teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)