15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinliği Basın Toplantısı Konuşması

B.Ceyhun Erciyes 15.07.2019
FETÖ terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden üç yıl geçmiştir.

15 Temmuz teşebbüsü Türkiye’nin maruz kaldığı en kanlı terör saldırısı niteliğini taşımaktadır.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin sergilediği vahşetin ve hainliğin eşi benzeri tarihimizde yaşanmamıştır. O gece 251 vatandaşımız şehit olmuş, iki binden fazla vatandaşımız yaralanmıştır.

15 Temmuz, FETÖ terör örgütünün devletimize yönelik oluşturduğu büyük tehdidi ortaya koymuştur.

Bu büyük tehdidin bertaraf edilmesinde en büyük pay, kendi iradesi üzerinde bir güç tanımadığını, devletini ve demokratik kazanımlarını korumak için hayatını vermeye hazır olduğunu ortaya koyan Türk halkına aittir.

Halen devam eden bu tehdidin tamamen ortadan kaldırılması için her devletin yapacağı gibi Türkiye Cumhuriyeti de hukuk devleti kuralları içinde gerekli tedbirleri almaktadır.

Geçtiğimiz üç yıl içerisinde yurt içinde ve yurt dışında FETÖ’yle mücadelemiz devam etmiştir. Yurt içinde, çabalarımız üç ana kulvarda sürdürülmektedir:

a) Öncelikle 15 Temmuz sorumlularının hukukun üstünlüğü ilkesi temelinde adalet önünde hesap vermeleri sağlanmıştır. (Genelkurmay Çatı Davası)

b) FETÖ’nün devlet kurumları içerisindeki örgütsel yapılanması deşifre edilmiş, mensupları hakkında idari ve adli süreçler başlatılmış, nihai tahlilde örgütün “paralel devlet yapılanması” çökertilmiştir. (ByLock kullanıcıları, ankesörlü telefonlardan yapılan görüşmeler, sınav sorularının çalınması)

c) FETÖ’nün devlet kurumları dışında kalıp eğitimden medyaya ve bankacılık sektörüne uzanan ve ekonominin tüm alanlarına yayılan paravan oluşumları da ortadan kaldırılmıştır.

Karşı karşıya bulunduğumuz olağanüstü güvenlik sınamalarına rağmen yurtiçindeki mücadelemiz hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin korunması prensipleri temelinde yürütülmüştür. Mağduriyetler yaşanmaması için gayret sarfedilmiş, meydana geldiği ileri sürülen mağduriyetlerin incelenmesi ve çözümlenmesi için yeni mekanizmalar ihdas edilmiştir. (OHAL dönemindeki KHK kararlarını incelemek için oluşturulan İnceleme Komisyonu, Bakanlıklar içinde kurulan Komisyonlar, AİHM)

Bu süreçte, FETÖ önemli dönüşüm yaşamıştır. Türkiye’deki ana omurgasını kaybeden örgüt, yurtdışı yapılanmasıyla ayakta kalmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye dışındaki FETÖ yapılarıyla mücadele daha büyük önem kazanmıştır.

FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasıyla mücadele Bakanlığımızın en öncelikli gündem maddelerinden biri olmuştur. Çabalarımızın ana hatları şu şekilde özetlenebilir:

a) Çabalarımızın temel eksenini, FETÖ’nün faaliyet gösterdiği diğer ülkeler bakımından da bir güvenlik riski olduğu gerçeğinin ortaya konulması oluşturmaktadır.

b) Diğer taraftan, FETÖ terör örgütünün yurtdışındaki hareket alanının daraltılması, mensuplarının adaletten kaçmalarının ve para transferlerinin engellenmesi amacıyla idari tedbirler ve adli süreçler de devreye konulmuştur. FETÖ’nün yurtdışı yapılanmasının önde gelen elebaşlarına yönelik olarak Türkiye’de açılan soruşturmalar kapsamında, şahısların bulunduğu ülkelere iade taleplerimiz iletilmiştir.

c) FETÖ’nün eğitimi bir paravan olarak kullandığı yabancı muhataplarımıza anlatılmaktadır.

Yukarıdaki çerçeve içerisinde yurtdışı misyonlarımızın katkılarıyla sürdürdüğümüz yoğun çabaların somut neticeleri alınmaya devam etmektedir.

18 ülkede FETÖ bağlantılı okulları devredilmiştir. 36 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve dil kursları sonlandırılmıştır.

Yabancı kamuoylarında örgütün niteliğine dair belirgin bir farkındalık oluşmaya başlamıştır.

19 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen İİT Dışişleri Bakanları 43. Toplantısında FETÖ terör örgütü olarak ilan edilmiş; benzer bir karar 1 Aralık 2016 tarihinde Asya Parlamenterler Asamblesi tarafından alınmış; 27 Ocak 2017 tarihinde ise İİT Parlamenterler Birliği’nin 12. Konferansında teyit edilmiştir. KKTC’nin yanısıra Pakistan Yüksek Mahkemesi, 28 Aralık 2018 tarihinde aldığı kararla, FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımlamıştır.

Üçüncü ülkelerde FETÖ’ye karşı oluşan farkındalık, sözkonusu ülkeler tarafından bu unsurların faaliyetlerinin yakından izlenmesi ve soruşturulması sonucunu da doğurmuştur. Çeşitli ülkelerde FETÖ iltisaklı oluşumların giriştikleri gayri kanuni işlemler ortaya çıkartılmıştır. Örgüt mensupları sınırdışı edilmiştir. Üçüncü ülkelere sınırdışı edilenlerin yanısıra 20’den fazla ülkeden 110’u aşkın FETÖ mensubunun Türkiye’ye sınırdışı edilmesi sağlanmıştır.

Bu çabalarımız yurtdışındaki örgüt üyeleri üzerindeki baskıyı arttırmış, örgütün yurtdışı yapılanmasında ve manevra alanında da ciddi bir daralma yaşanmıştır. Türkiye’nin yanısıra başta Afrika olmak üzere faaliyet gösterdikleri bir çok ülkeden kaçışlar yoğunlaşmıştır.

Diğer yandan, maalesef Almanya’da FETÖ mensuplarının kendilerine rahat bir hareket alanı bulduklarını gözlemlemekteyiz.

Bir terör ve suç örgütü olan FETÖ’yle bu mücadelemizde Almanya’nın yanımızda durmasını bekliyor ve talep ediyoruz.

- Almanya’da eğitim, kültür, bilim diyalog kisvesi altında faaliyet gösteren FETÖ yapılarının Anayasayı Koruma Teşkilatları tarafından takip altında tutulması ve bunlara karşı önlemler alınması Almanya’nın da çıkarına olacaktır.

- Tüm girişimlerimize ve çağrılarımıza rağmen Almanya’nın suçlu ve kaçak FETÖ mensupları için güvenli bir liman haline gelmesi, Almanya’nın bu kişilere kolaylık göstermesi ve koruması hiçbir şekilde dostluk ve müttefiklikle bağdaşmamaktadır.

Son dönemde Alman basınında daha sık şekilde yer almaya başlayan FETÖ’nün eğitimi vitrin olarak kullandığı, esasen gizli paralel bir yapılanma olduğu ve toplum için tehlike teşkil ettiği yönündeki haberleri takip ediyoruz. Alman dostlarımızın gerçekleri görerek tutumlarını bir an önce değiştirimlerini diliyor ve bekliyoruz.

FETÖ’nün yurtdışındaki yapılanmasına yönelik çabalarımız uzun soluklu bir mücadeledir. Ülkemiz bu doğrultudaki çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)