15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinliği Konuşması

B.Ceyhun Erciyes 15.07.2019
Saygıdeğer Konuklar,
Kıymetli Basın Mensupları,


- Bugün burada, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen, ancak milletimizce engellenen hain 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde, bu büyük ihanet sayfasını hatırlamak ve hatırlatmak, darbe girişimi sırasında kaybettiğimiz aziz şehitlerimizi anmak, gazilerimize ve yüce milletimize menfur darbe girişimine karşı verdikleri büyük mücadele için şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Değerli Dostlar,

- FETÖ terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden üç yıl geçmiştir.

- FETÖ liderliği tarafından planlanan, örgütün ordumuz içine sızdırılmış mensupları tarafından silahlı kuvvetlerin emir komuta zinciri dışına çıkılmak suretiyle gerçekleştirilen 15 Temmuz teşebbüsü Türkiye’nin maruz kaldığı en kanlı terör saldırısı niteliğini taşımaktadır.

- Saldırıyı gerçekleştirenlerin sergilediği vahşetin ve hainliğin benzeri tarihimizde yaşanmamıştır:

- Meclisimiz, Cumhurbaşkanlığı binası, MİT Başkanlığı, Gölbaşındaki Polis Özel Harekât Merkezi, Emniyet binalarımız bombalanmıştır. Sivil halkın üzerine tanklar sürülmüş, havadan bombalar yağdırılmış ve helikopterlerden ateş açılmıştır. Asker kılığındaki FETÖ’cü hainler, silah arkadaşlarının üzerine tereddüt göstermeden bombalar yağdırmışlardır. Gölbaşındaki Özel Harekât merkezinin savaş uçaklarıyla bombalanması neticesinde şehit olan 51 polisimizin naaşlarına dahi ulaşılamamıştır. O gece 251 vatandaşımız şehit olmuş, iki binden fazla vatandaşımız yaralanmıştır.

- 15 Temmuz, FETÖ terör örgütünün devletimize yönelik oluşturduğu büyük tehdidi ortaya koymuştur.

- 15 Temmuz'un tüm boyutlarıyla anlaşılabilmesi için FETÖ'nün on yıllar boyunca, okul ve dershanelerden başlamak üzere oluşturduğu karanlık şebekenin ve evvelce gerçekleştirdiği eylemlerin de değerlendirilmesi elzemdir.

- Masumane bir eğitim hareketi kisvesi altında kurduğu okullarda genç beyinleri endoktrine etmek suretiyle örgüt liderliğinin talimatlarını sorgusuz yerine gitiren, bu uğurda hiçbir yasal ve ahlaki norm tanımayan radikal bir müridler grubu yetiştirilmiştir. Bu okullardan mezun olanlar, sınav sorularının çalınması suretiyle devletin en kritik kurumlarına yerleştirilmiş, örgütün önünde engel gördüklerini her türlü kumpasla bertaraf edilmiştir. FETÖ, devletin kaynakları ve otoritesini örgüt çıkarları doğrultusunda kötüye kullanmak suretiyle, ekonomik ve siyasi nüfuzunu güçlendirmiştir. FETÖ'nün en kritik kurumumuz olan Türk Silahlı Kuvvetleri içinde dahi kurduğu mahrem yapılanmanın büyüklüğü maalesef 15 Temmuz'da anlaşılabilmiştir.

- Bu büyük tehdidin bertaraf edilmesinde en büyük pay, kendi iradesi üzerinde bir güç tanımadığını, devletini ve demokratik kazanımlarını korumak için hayatını vermeye hazır olduğunu ortaya koyan Türk halkına aittir.

- 15 Temmuz gecesi Türk demokrasisi ve Türk devleti güçlü bir sınav vermiştir. Bu sınavı geçtiğimiz için gurur duymaktayız. Her kesimden ve her siyasi görüşten Türk halkı kendilerini korkusuzca silahların, tankların önüne atarak demokratik haklarını talep etmiş, tarihi bir direnç ve dayanışma örneği göstermiştir.

Sevgili Vatandaşlar

- FETÖ, insani yardım, eğitim, ticaret gibi kavramların arkasına saklanarak maalesef dünyanın çeşitli yerlerinde faaliyetlerine devam etmektedir.

- Bu örgüte kucak açanlar bilmelidirler ki, FETÖ sadece Türkiye için değil faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için bir tehdit oluşturmaktadır.

- Ayrıca, özellikle darbede aktif rol alan askeri personele iltica hakkı tanımak uluslararası sözleşmelere ve kararlara tamamıyla aykırılık teşkil etmektedir.

- Terörizmle mücadele uluslararası işbirliğini gerektirmektedir. Biz tüm ülkelerin çifte standart uygulamadan Türkiye’nin terörizmle mücadelesine destek olmasını beklemekteyiz.

- Nitekim, FETÖ tehdidinin farkına varan birçok devlet, ülkesindeki FETÖ bağlantılı okul ve STK’ların faaliyetlerine son vermiştir.

- 18 ülkede FETÖ bağlantılı okulları devredilmiştir. 36 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve dil kursları sonlandırılmıştır.

- FETÖ iltisaklı oluşumların giriştikleri gayri kanuni işlemler ortaya çıkartılmıştır. Üçüncü ülkelere sınırdışı edilenlerin yanısıra 20’den fazla ülkeden 110’u aşkın FETÖ mensubunun Türkiye’ye sınırdışı edilmesi sağlanmıştır.

- FETÖ’nün yurtdışındaki yapılanmasına yönelik çabalarımız uzun soluklu bir mücadeledir. Ülkemiz bu doğrultudaki çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.

Sevgili Vatandaşlar

Son olarak bugünkü anma etkinliğimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün ruhuna uygun şekilde Köln’deki çatı derneklerimizin işbirliğiyle düzenlenmiş olmasından duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum.

Bu birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece her şeyin üzerinden gelebiliriz

Bu vesileyle, 15 Temmuz şehitlerimiz ile beraber Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, vatanımız için canını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimize ve yüce milletimize şükranlarımı ve saygılarımı arz ediyorum.

Teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)