Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nin desteğiyle "Kariyer ve Yetenek Yönetim Derneği" tarafından düzenlenen “Talent for BIZ” kariyer fuarı açılış konuşması

Barış Ceyhun Erciyes 05.04.2019
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Sayın Salim Atay
Düsseldorf Başkonsolosumuz Sayın Şule Gürel
Essen Başkonsolosumuz Sayın Şener Cebeci
Münster Başkonsolosumuz Sayın Pınar Kayseri
Aachen Fahri Konsolosumuz Sayın Uwe Merklein
Değerli Ataşelerimiz
Kariyer ve Yetenek Yönetim Derneği Başkanı Prof. Dr. Sayın Fuat Erdal
Sivil toplum kuruluşlarımızın değerli temsilcileri
Önde gelen firmalarımızın, kurumlarımızın değerli temsilcileri

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nin desteğiyle "Kariyer ve Yetenek Yönetim Derneği" tarafından düzenlenmekte olan “Talent for BIZ” kariyer fuarının açılışı için bugün burada toplandık.

Ben de bu vesileyle hepinize Köln’e hoş geldiniz diyorum ve sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Türkiye ekonomisi, son yıllarda istikrarlı büyümeyle üstün bir performans sergilemiş; Avrupa’nın en büyük altıncı, dünyanın en büyük on yedinci ekonomisi haline gelmiştir.
Bu büyümenin arkasındaki temel dinamiklerden biri özel sektör olmuş; Türk şirketleri uluslararası alandaki faaliyetlerini başarılı bir şekilde artırmışlardır.

Bugün bu fuara katılan şirketlerimizin başarı hikâyeleri, Türk özel sektörünün ve dolayısıyla Türk ekonomisinin yaşadığı değişimin göstergesidir.

Önümüzdeki dönemde de ekonomi ülkemizin en öncelikli konularından biri olup, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefimiz bulunmaktadır.

Bunu başarabilmek yine güçlü bir özel sektörden geçmektedir.

Özel sektörün uluslararası alanda rekabet gücünü sürdürebilmesi ise kaliteli insan gücüne sahip olup olmamasıyla doğrudan bağlantılıdır.

Rekabette üstünlüğün sırrı ile insan kaynakları arasındaki ilişki her geçen gün kuvvetlenmektedir.

Dolayısıyla Türk şirketlerinin üstün nitelikli ve iyi yetişmiş kişileri istihdam etmeleri rekabet güçlerini artıracak ve bu da Türk ekonomisine olumlu yansıyacaktır.

İnsan odaklı bu anlayışın sonucu olarak ülkemizde özellikle üniversite eğitimi alanında önemli atılımlar yapılmıştır.

Ülkemizde 206 üniversite, 160 bin civarında öğretim üyesi ve 7.5 milyon civarında üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Nitelikli kampüslerin sayısı giderek artmakta, üniversiteler araştırma faaliyetlerine önemli bütçeler ayırmaktadırlar.

Ancak şirketlerimizin uluslararası faaliyetleri, sadece ülkemizdeki insan kaynaklarından değil Almanya gibi yakın ilişki içinde oldukları ülkelerdeki insan kaynaklarından yararlanmalarını da gerekli kılmaktadır.

Almanya’da mukim 3 milyonu aşkın insanımız hem Almanya’nın hem de Türkiye’nin ekonomisine büyük katkı sunmaktadır.

Almanya, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağıdır ve ikili ticaret hacmi 2018 yılında 36 milyar Euro’ya yaklaşmıştır. Almanya ülkemizin ihracatında 1. sırada yer almaktadır.

Ülkemizde faaliyet gösteren Alman sermayeli şirket sayısı 7000’in üzerindedir. Ülkemizde tatillerini geçiren Alman turistlerin sayısı ortalama 4 milyon seviyesindedir.

Şirketlerimizden Almanya’dan insan gücü istihdam etmesi hâlihazırda ülkemiz ile Almanya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle gerek şirketlerimiz gerek buradaki öğrenciler için önemli bir fırsat olarak gördüğüm bu fuarın başarılı geçmesini ve önümüzdeki yıllarda da düzenli bir şekilde devam etmesini diliyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)