İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü ile 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

B. Ceyhun Erciyes 17.03.2019
Sayın Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Temsilcileri,
Değerli Konuklar,
Bugün milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ve onun en önemli eseri İstiklal Marşımızın
Hatırlanması ve Türk tarihinin en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz.
İstiklal Marşı, hem edebi gücüyle hem de içerdiği ruh ve felsefeyle tüm milletimizin gönlüne taht kurmuş emsalsiz bir şiir olmasının yanısıra milletimizin hürriyet aşkını, vatan sevgisini, milli mücadele ruhunu, birlik ve beraberliğini de destanlaştırmıştır.
İstiklalimizin, istikbalimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolü, Kurtuluş Savaşı'mızın adeta manifestosu olan ve vatan topraklarının her karışında işgale karşı mücadele verildiği bir dönemde yazılan İstiklal Marşımız, ortak sesimiz, ortak vicdanımız, en kıymetli ortak değerimizdir.
Mehmet Akif İstiklal Marşı ile olduğu kadar, Çanakkale Şiiri ile de Türk edebiyat tarihine adını şan ve şerefle yazdırmış müstesna bir şahsiyettir. Dolayısıyla, Çanakkale denince de akla Mehmet Akif’in gelmesi tesadüf değildir.
Bundan 104 yıl önce, Birinci Dünya Savaşı’nın en kritik cephelerinden biri olan Çanakkale’de, on binlerce Türk askeri vatan savunması uğruna canını feda etmiştir.
Birinci Dünya Savaşı’nda Müttefik Güçlerin sömürgelerden toplanan askerleriyle birlikte başlattıkları Çanakkale harekatı, Türk halkının işgale ve istilaya boyun eğmeyeceğini, bağımsızlığını ve vatanını korumaya ne kadar kararlı olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Çanakkale’nin geçilebileceği tasavvuru hüsranla sonuçlanmıştır. 18 Mart 1915 tarihinde Türk kuvvetlerinin zaferiyle sonuçlanan Çanakkale Deniz Savaşları tarihimizin dönüm noktalarından biri olmuştur.
Tüm olumsuz koşullara rağmen, iman, azim ve vatan sevgisiyle kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimizi de zafere ulaştıracak mücadeleci ruhun güçlenmesine vesile olmuştur. Çanakkale’de yakılan meşale, istiklal mücadelemizde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yolumuzu aydınlatmıştır.
Cumhuriyetimiz, Çanakkale gibi, Kurtuluş Savaşı gibi büyük mücadelelerin, büyük fedakârlıkların üzerine inşa edilmiştir.
Bizlere düşen en büyük sorumluluk tarih bilincine sahip nesillerdir. Almanya’da yetişen gençlerimizin tarihimizi, bilhassa Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerini ve Mili Mücadelemizi çok iyi anlamaları gerekir. Çanakkale Zaferi bu açıdan özel bir yere sahiptir. Çünkü Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Arabıyla ve gayrımüslimiyle milletimiz Çanakkale’de bir destan yazmıştır.
Sözlerimin sonunda, Çanakkale ve vatan mücadelesinin tüm komutanlarını, her bir neferini, cephe gerisinde her türlü fedakarlığı yapan milletimizin son ferdine kadar bütün kahramanlarını, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.
Ayrıca burada hazır bulunan tüm konuklarımıza, törene katılarak bu çok özel ve anlamlı günde bizi onurlandırmalarından dolayı teşekkür ediyorum.
Tekrar hoşgeldiniz…

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)