29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konuşması

B. Ceyhun Erciyes 29.10.2018
Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Başkan ve Yöneticileri,
Köln Büyükşehir Belediyesi ve Görev Bölgemizdeki Belediyelerin Temsilcileri,
Saygıdeğer Vatandaşlar,
Sayın Milletvekilleri,
Değerli Meslektaşlarım,
Sayın Köln İl Emniyet Müdürü Uwe Jacob,
Değerli Konuklar,

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 95. yıldönümü kutlamamıza hoş geldiniz.

Modern Türkiye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetimizin kuruluşunu, Almanya’daki Türk toplumunun kalbi olarak gördüğümüz Köln’de sizlerle birlikte kutluyor olmaktan büyük sevinç ve mutluluk duyuyoruz.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyet topumun her alanında yaşanan bir seferberliktir. Savaş alanında kazanılan zaferlerin tam bağımsızlık için yeterli olmayacağının bilinciyle ekonomide, hukuk alanında, sağlıkta, eğitimde, sosyal hayatta ve toplumun her alanında dönüşüm sağlanmıştır.

Kadınlarımız toplumda hak ettikleri yeri almaya başlamışlardır, dünya çapında sanatçılarımız, Nobel ödüllü insanlarımız yetişmiştir, dünyayla entegre bir ülke ortaya çıkmıştır. Türkiye kendi gücüyle ayakta durabilen örnek bir ülke haline gelmiştir. Bugün dünyada milli gelirine en çok insani yardım sağlayan ülke Türkiye’dir. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul Yeni Havalimanı rekor bir sürede tamamlanarak bugün hizmete açılmıştır.

Bunların hiç birisi rastlantı değildir. Cumhuriyetin birikimlerinin sonucudur.

Bu birikimlerimizi kaybetmememiz için sanatta, bilimde, teknolojide, ekonomi dahil her alanda büyük ilerlemeler kaydetmemiz, dünyanın “yapay zeka”, “Endüstri 4” gibi konuları tartıştığı bir ortamda önümüze konulan yapay sorunlarla vakit kaybetmemiz, daha az zamanda daha büyük işler başarmamız gerekmektedir.

15 Temmuz hain darbe girişiminde olduğu gibi zaman zaman karşımıza çıkarılan tüm engellere rağmen Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayarak çağdaşlaşma yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam edecektir.

Değerli Konuklar

Buradaki Türk toplumu 60 yıla yaklaşan sürede Almanya'nın kalkınmasında, gelişmesinde terini ve emeğini ortaya koymuş ve Almanya'nın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Bir yandan hayat mücadelesi veren insanlarımız diğer yandan kültürlerini, değerlerini, anavatanla bağlarını koruyarak gönül bağlarını sürdürmüşlerdir.

Köln’deki Türk toplumuna büyük hizmetler vermiş değerli büyüğümüz Cengiz İyilik’in 1963 yılında Almanya’ya geldikten sonra yazdığı şiirden bir bölüm okuyarak birinci neslimizin içinde bulunduğu hissiyatı hatırlatmak istiyorum:

Gurbet umuda açılmış bir yolculuktu
Sirkeci Garı’ndan Germen ülkesine
Zamanın yürek çarpıntılarında attığı
Yılların döner saatlerin ritminde yittiği
Vatan mı gurbet mi belli olmayan
Bir ülkenin uzun yollarına düştü ömrüm

Aradan geçen 57 yılda Türk toplumu Almanya’ya ilk gelenlerin hayal bile edemeyecekleri ilerlemeler kaydetmiştir. Artık Türk toplumu sadece çalışma ve iş hayatında değil; siyasette, kültürde, sporda, sanatta, bilimde Almanya’nın sosyal hayatına renk ve zenginlik katmaktadırlar.

Ben artık bir vatan olarak gördüğünüz Almanya’ya verdiğimiz çok boyutlu bu katkıların çeşitlenerek artmasını ve sizlerin iki ülke arasındaki birleştirici konumunuzu güçlendirerek sürdürmenizi diliyorum.

Diğer yandan, son yıllarda Avrupa'da giderek güçlenen ve ortak değerlerimizi hedef alan ırkçı, yabancı ve İslam düşmanı akımlar artık endişe verici boyutlara ulaşmıştır.

“Kişi bilmediğinin düşmanıdır.” Korkulardan beslenerek huzuru bozanlara karşı en iyi cevap toplumsal dayanışmanın, kardeşliğin, hoşgörünün, karşılık saygının güçlenmesi olacaktır.
Alman toplumunun son dönemde "biz çoğunluktayız" diyerek ırkçı çevrelere karşı sesini yükseltmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

Birçok millete, farklı kültürlere, Avrupa’nın en büyük camisine evsahiliği yapan Köln şehrinin ve çevresinin toplumsal hoşgörü, dayanışma, saygı konusunda en güzel örneklerden biri olmaya devam edeceğine inanıyorum.

Saygıdeğer Konuklar,

Almanya’yla aramızda derin bir tarihi geçmişi bulunan kapsamlı siyasi, ekonomik, ticari ilişkilerimiz ve insani bağlarımız bulunmaktadır.

İlişkilerimizin sahip olduğu geniş gündem içerisinde elbette zaman zaman görüş farklılıkları olacaktır. Farklılıkların öne çıktığı dönemlerde, Türk-Alman dostluğunu zedeleyecek siyasi söylem ve eylemlere mahal verilmemelidir. Zira, karşılıklı saygı ve yapıcı diyalog içerisinde üstesinden gelemeyeceğimiz sorun yoktur.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Köln’ü de kapsayacak şekilde 27-29 Eylül 2018 tarihlerinde Almanya’ya gerçekleştirdiği devlet ziyaretinin Türk ve Alman halkları arasındaki dostluk bağlarının pekiştirilmesi ve ülkemiz ile Almanya arasında her alanda mevcut işbirliği potansiyelimizin en iyi şekilde değerlendirilmesi yönündeki ortak iradenin kuvvetli bir yansıması olduğunu düşünüyorum.

Önümüzdeki dönemde de Türkiye-Almanya ilişkilerinin her alanda kuvvetlenerek daha da gelişeceğine yürekten inanıyorum.

Değerli konuklar

Sözlerime son vermeden önce, yaklaşık 250 bin insanımıza hizmet sunan Başkonsolosluğumuzda, her gün yüzlerce müracaatçıya özveriyle hizmet veren mesai arkadaşlarıma da şahsım ve vatandaşlarımız adına huzurlarınızda teşekkür ederim.

Bu duygu ve düşüncelerle, bugünlere gelmemizi sağlayan devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, aziz şehitlerimize ve gazilerimize bir kez daha minnetlerimizi sunuyor, kıymetli hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak üzere bu gece bir araya gelerek bizleri onurlandıran tüm konuklarımıza da şükranlarımı sunuyor, sizleri saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Barış Ceyhun Erciyes Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 13:00 / 13:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Cuma günleri 09:00 – 15.00 arasında hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şifresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 08:30-13:00 arasındadır.
Evlenme ve Tebligat işlemleri, Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresi Teslimatı için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2019 Yılbaşı Tatili
4.3.2019 Karnaval
19.4.2019 Paskalya Arifesi
22.4.2019 Paskalya
1.5.2019 İşçi bayramı
30.5.2019 Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
4.6.2019 Ramazan bayramı 1. Günü
10.6.2019 Küçük Paskalya
20.6.2019 Yortu Bayramı
3.10.2019 AFC Milli Günü
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2019 Dini Tatil
25.12.2019 Noel 1. Günü
26.12.2019 Noel 2. Günü