KİMLİK KARTI BAŞVURUSU, 1.10.2020

- 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu çerçevesinde, nüfus cüzdanı yerine geçen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları dış temsilciliklerimizce de verilmeye başlanmış olup, geçerlilik süresi 10 yıldır.

Bu işlem içinhttps://www.konsolosluk.gov.tr/ internet bağlantısı üzerindenNÜFUS başlığı altından randevu alınması gerekmektedir.

- Başkonsolosluğumuza kimlik kartı başvurusu yaptığınızda, yeni kimliğiniz Türkiye’de basıldıktan sonra Başkonsolosluğumuza gönderilmektedir.

Yeni kimliğiniz Başkonsolosluğumuza ulaştığında, başvuru esnasında vermiş olduğunuz e-posta adresi aracılığıyla tarafınıza bilgi verilmektedir. Her bir kimlik başvurusu için ayrı bildirim gönderilmektedir. Kimlik kartlarının en geç üç ay içinde teslim alınması gerekmektedir. Dolayısıyla tarafınıza bildirimde bulunulmazsa, 20 gün sonra Başkonsolosluğumuza gelerek kimliğinizin gelip gelmediğini sorabilirsiniz.

- Başvuruya istinaden basılan kimlik kartları, sadece başvuru esnasında başvuru sahibinin yetkilendirdiği ve sisteme eklenen kişilere teslim edilebilmektedir. Bunun haricinde kimlik kartı teslim almak isteyen kişilerin elle yazmış olduğu hiçbir vekâlet kabul edilmemektedir.

- Başvuru esnasında talep edilmesi halinde kimliği ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenmektedir.

- Kimlik kartları, doğum, değiştirme veya kayıp nedeniyle düzenlenmektedir.

- Doğumda yapılacak başvurularda önce çocuğun doğum kaydının yapılması gerekmektedir.

- Başvuru 15 yaşından büyüklerin şahsen müracaatı ile yapılmaktadır.

- 15 yaşını tamamlamamış çocukların müracaatını, anne, baba, vasi veya vekâleti bulunan kişiler yapabilmektedir. Bu çocukların kimlik kartları fotoğraflı hazırlanmaz. Ancak, başvuruyu yapan tarafından talep edilmesi veya kimlik kartının seyahat belgesi olarak kullanılacağının beyan edilmesi halinde, her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1.Eski nüfus cüzdanı

2. Kişinin son altı ay içinde çekilmiş biyometrik bir adet vesikalık fotoğrafı (arka fon beyaz ve desensiz, 50 mm x 60mm ebadında olmalı, fotoğrafta leke, parlama veya iz olmamalı)

3. Varsa Alman kimlik kartı (Personalausweis)

Önemli Notlar

Yeni T.C. kimlik kartı başvuruları, Uluslararası Aile Cüzdanı, T.C. Pasaportu, Sürücü Belgesi, Memur Cüzdanı, Avukat Kimlik Kartı, Askeri Kimlik Kartı, Basın Kartı, Askerlik Tecil Belgesi veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen Türk makamlarınca hazırlanmış fotoğraflı belge ile yapılır.

Hiçbir belge ibraz edemeyenlerin kimlik tespitinin yapılması için kimlik başvurusunda bulunanın anne, baba, kardeş, eş veya reşit çocuklarından birinin şahsen Başkonsolosluğa gelip şahitlik etmesi halinde, kimlik tespiti için Başkonsolosluğumuzca Türkiye’deki ilgili kurumlar ile yazışma yapılması gerekmektedir.

Baskısı tamamlanan kimlik kartını teslim almaya şahsın kendisi veya başvuruda belirttiği şahıs yetkilidir. Kimlik kartını teslim almak için randevu almaya gerek yoktur.

NOT:Sorularınızı http://koln.bk.mfa.gov.tr/Mission/Contactinternet bağlantısındaki BİZE YAZIN sekmesi üzerinden iletebilirsiniz.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)