Almanya’da Görülen Yeni Tip Koronavirüs (2019-ncov / Covid-19) Vakaları Hakkında Vatandaşlarımıza Yönelik Duyuru

Berlin Büyükelçiliği 05.03.2020

Değerli Vatandaşlarımız,

a) Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli rahatsızlıklara neden olan bir virüs ailesidir.

b) 31 Aralık 2019'da Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin Ülke Ofisi, Çin'in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir koronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlanmıştır. Daha sonra 2019-nCoV hastalığının adı COVID-19 olarak kabul edilmiştir.

c) COVID-19 hakkında T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıkları Daire Başkanlığı tarafından derlenen kapsamlı bilgilere linki aşağıda sunulan web sitesinden ulaşmak mümkündür:

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulasici-hastaliklar/2019-n-cov.html

d) T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yukarıda bahsekonu internet sitesinde yeralan, yeni koronavirüsün (2019-nCoV) bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel tedbirler aşağıda sunulmuştur:

“- El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

- Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

- Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

- Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.

- Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.”

e) Almanya'da ilk COVID-19 vakasının 27 Ocak 2020 tarihinde Bavyera Eyaletinde tespit edildiği bildirilmiştir. Dünyada birçok ülkede olduğu gibi sözkonusuhastalığın yayılmakta olduğu Almanya’da alınan tedbirlerin federal düzeyde koordinasyonundan sorumlu kuruluş olan Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre bugün (5 Mart) saat 08:00 itibariyle COVID-19 vaka sayısı 349 olup, eyaletlere göre dağılıma ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Baden-Württemberg: 65

Bavyera: 52

Berlin: 9

Brandenburg: 1

Bremen: 3

Hamburg: 3

Hessen: 14

Mecklenburg-Vorpommern: 4

Aşağı Saksonya: 10

Kuzey Ren Vestfalya: 175

Rheinland-Pfalz: 7

Saarland: 1

Sachsen: 1

Schleswig Holstein: 3

Thüringen: 1

Toplam: 349

Yukarıdaki tabloda yer alan bilgilerin güncel haline Robert Koch Enstitüsünün linki aşağıda sunulan web sitesinden ulaşılması mümkündür:

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Fallzahlen.html

Anılan Enstitünün dünya genelinde Almanya'ya seyahat bağlamında risk bölgeleri olarak belirlediği ülke ve şehirlerin güncel listesine de aşağıda maruz web sitesinden ulaşılabilmektedir:

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete.html

f) Almanya Federal Sağlık Bakanlığının Almanya’da COVID-19 hastalığı hakkında günlük olarak güncellenen bilgiler içeren web sayfasına da aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus.html

g) Almanya Federal Sağlık Bakanlığının yukarıda bahsekonu internet sitesinde Türkçe olarak da yeralan broşürlerde belirtilen bazı önemli hususlar da özetle aşağıda sunulmuştur:

“Öksürürken ya da hapşırırken mümkün olabilecek en uzun mesafeyi koruyunuz – en doğru hareket tarzıise arkanızı dönmektir. Hapşırırken mutlaka dirsek ekleminizin iç tarafına ya da bir kağıt mendile hapşırıp akabinde bu kağıt mendili bir çöp kutusuna atınız. Diğer insanlarla karşılaştığınızda, mümkünse onlara dokunmamaya özen gösteriniz. Ellerinizi de mutlaka düzenli ve titiz/dipsel bir şekilde en az 20 saniye süreyle sabun ve suyla yıkayınız.”

“Bu hastalığın ilk belirtileri öksürük, nezle, boğaz ağrısı ve ateş olarak görülmektedir. Bu hastalığa yakalanmış olan bazı insanların ise ishal oldukları görülmektedir. Bahsi edilen bu hastalığın ciddi bir seyir göstermesi halinde ise, hastalarda solunum problemleri veya akciğer iltihabı (zatürree) belirtileri görülmektedir. Bazı hallerde ise, bu hastalığın ilk belirtileri ancak 14 gün sonra ortaya çıkabilmektedir.”

“Yeni koronavirüs vakalarının ortaya çıktığı bir bölgede bulundunuz mu? Eğer yukarıda belirtilmiş olan bu tür hastalık belirtilerinin sizde görülüyor olması halinde, mümkün olduğunca diğer insanlarla hiç bir şekilde temasta bulunmayınız. Hatta mümkünse evinizde kalınız. Böyle bir vakanın sözkonusu olması halinde ise, aile doktorunuzun muayenehanesine gitmeyip, sadece telefonla aile doktorunuzla temasa geçiniz ve onunla nasıl hareket etmeniz gerektiğini konuşunuz. Eğer, bu tür hastalık belirtileri görülmekte olan herhangi biriyle temasta bulunduysanız, bu durumda bölgenizde bulunmakta olan resmi sağlık dairesiyle irtibata geçiniz.”

h) Almanya’da bulunan vatandaşlarımızın koronavirüsle ilgili olarak sükunetlerini ve soğukkanlılıklarını koruyarak, gelişmelerle ilgili bilgilenmek amacıyla öncelikle yukarıda verilen bilgi kaynaklarını takip etmeleri veilgili Alman makamlarınca federal ve yerel düzeyde duyurulan tedbirlere azami ölçüde riayet etmeleri, COVID-19 tanısı konması halinde ise yerel tıbbi otoritelerin telkinleri doğrultusunda tedavi görmeleri tavsiye olunur.

ı) Tüm bunlara ilave olarak, COVID-19 tanısı konması halinde vatandaşlarımızın ilgili Başkonsolosluğumuza da bilgi vermeleri rica olunur.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat, Adres Beyanı ve Tebligat işlemi için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)