Türkiye'ye kara yoluyla seyahat edecek vatandaşlarımızın Bulgaristan'dan geçişleri sırasında dikkat etmeleri gereken başlıca hususlara ilişkin duyuru

Köln Başkonsolosluğu 30.06.2015

Türkiye'ye kara yoluyla seyahat edecek vatandaşlarımızın Bulgaristan'dan geçişleri sırasında dikkat etmeleri gereken başlıca hususlara ilişkin T.C. Sofya Büyükelçiliği tarafından derlenen bilgi notu aşağıda sunulmaktadır.

Bulgaristan’da Yol Durumu, 28.05.2015

Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'ye seyahatlerinde özellikle yaz döneminde yoğun şekilde kullandıkları ve trafik yoğunluğuna göre 4 ila 7 saat arasında katedilebilen E-80 karayolu güzergâhının Bulgaristan sınırları içindeki kesiminin güncel durumuna ilişkin bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Vatandaşlarımızın seyahat planlaması yaparken yol durumu ve seyrüsefer güvenliği bakımından güncel yol durumunu ve koşullarını dikkate almaları önemle ve saygıyla duyurulur. Yol durumu ve koşullarında meydana gelecek değişiklikler güncelleme yapılarak ayrıca duyurulacaktır.

-E-80 karayolunun Bulgaristan sınırları içinde kalan bölümü, Sırbistan-Bulgaristan karayolu geçiş kapısı Gradina/Kalotina ile Bulgaristan-Türkiye karayolu geçiş kapısı Kapitan Andreevo/Kapıkule arasındaki güzergâhta 373 Km. uzunluğundadır.

-Bu güzergâhın Gradina/Kalotina geçişi ile Sofya arasındaki 57 Km. uzunluğundaki kesiminin sınırdan itibaren 25 Km'lik bölümü virajlı, dar ve gidiş-geliş birer şeritlidir. Bu bölümde geçmiş yıllarda yoğun trafikte vatandaşlarımızın can ve mal kaybına neden olan kazalar meydana gelmiştir. Yolun zemin kalitesi genel olarak iyidir.

-Sofya'ya devam eden 32 Km. uzunluğundaki izleyen bölüm gidiş-geliş ikişer şeritlidir, ancak bölünmemiş bir karayoludur. Yolun zemin kalitesi iyidir.

-Gradina/Kalotina ile Sofya arasındaki güzergâhta altyapı/yol çalışması mevcut olmamakla birlikte Sofya çevreyoluna bağlantı noktasında köprülü kavşak inşası devam etmektedir. Alternatif güzergâhı mevcut olmayan bu noktadaki çalışma trafik sıkışıklığına yol açmaktadır.

-Sofya içindeki ana arterlerde devam eden bakım onarım ve inşaat faaliyetleri nedeniyle transit yolcuların Sofya içine girmeksizin çevre yolunu kullanmaları tavsiye edilir.

-Sofya çevre yolu 35 Km. uzunluğunda olup, 11 Km’lik kısmı bölünmüş yoldur. Yolun zemin kalitesi iyi değildir.

-Sofya çevre yolu Trakya otoyoluna bağlanmaktadır. Sofya-Filibe (Plovdiv) kesimindeki 134 km. uzunluğundaki bölüm, vasat satıh kalitesinde, gidiş-geliş ikişer şeritli, bölünmüş yoldur. Yolun 5-12 Km'leri arasında, 61-71. Km'leri arasında, 82-91. Km'leri arasında ve 118-123. Km’leri arasından asfalt onarım çalışmaları devam etmektedir.

-Filibe (Plovdiv) ile Türkiye karayolu geçiş sınırı Kapitan Andreevo arasındaki bölüm 166 Km. uzunluğundadır. Bu güzergâhın 115 Km'lik kesimi gidiş-geliş birer şeritlidir, zemin kalitesi vasattır ve yerleşim merkezlerinin içinden geçmektedir. E-80 karayolunun Bulgaristan bölümünde geçmiş yıllarda meydana gelen kazalarda can ve mal kaybına en sık rastlanan alan bu kesimdedir.

-Filibe (Plovdiv) ile Türkiye sınırı arasındaki güzergâhın parçalı şekilde 51 Km'lik bölümü gidiş-geliş ikişer şeritli, zemin kalitesi iyi olan bölünmüş yol şeklinde düzenlenmiştir. Bölünmüş ve bölünmemiş yollar arasında trafik bağlantılarında servis yolları kullanılmaktadır.

-Yolun bu kesiminde Harmanlı çıkışından itibaren yapım/onarım ve asfalt yenileme çalışmaları yürütülmekte olup, Türkiye’den geliş istikametinde Lubimets-Harmanlı arasında servis yolu kullanılmaktadır.

-Genel durum itibarıyla, 373 Km uzunluğundaki Bulgaristan güzergâhının 140 Km'lik bölümü trafik seyrüsefer risklerini barındırmaktadır.

-Mevcut yol durumu karşısında, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması, hız sınırlarına uygun araç sürülmesi ve acil durumlarda telefonla 112 çağrı numarasının kullanılması önemle duyurulur.

-Diğer taraftan, Kapitan Andreevo (Kapıkule karşısı) sınır geçişinde Bulgaristan makamları tarafından başlatılan onarım/yenileme çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar her iki yöndeki geçişlerde ilave bekleme sürelerine neden olabilmektedir.

-E-80 karayolunun Bulgaristan bölümündeki anayol üzerinde yeterli turistik kapasitede gece konaklama tesisi mevcut değildir.

-Güzergâh üzerinde ağır taşıtların yoğunluğu trafik akışını etkilemektedir. Bazı durumlarda, trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla ağır taşıtların gündüz saatlerinde seyri kısıtlanmaktadır.

-Filibe’den (Plovdiv) Türkiye sınırına kadar olan güzergâhın, A1 otoyolundan Yambol kavşağına kadar seyretmek ve Yambol kavşağında otoyoldan çıkarak Yambol-Elhovo-Lesovo üzerinden Hamzabeyli kara sınır kapısına ulaşmak suretiyle de katedilmesi mümkündür.

-Yambol sapağından Lesovo’ya gitmek üzere güneye dönüldüğü noktadan itibaren sınıra kadar olan mesafe 77 km’dir. Bu güzergâhın tamamı tek şeritlidir. Güzergâh boyunca yol kalitesi genelde iyi durumda olmakla birlikte, 47.-54. km arasındaki bölümde yol son derece bozuk olup, seyir hızı 20 km/saate kadar düşmektedir.

-Vatandaşlarımızın trafik levhalarının yanısıra GPS yönlendirmesine de başvurmaları tavsiye edilir.

-Günübirlik ziyaretlerin haftasonu yapılması nedeniyle Kapıkule-Kapitan Andreevo gümrük kapılarında yoğunluk yaşanabilmektedir.

-Yol kalitesi ve aydınlatma yetersizliği nedeniyle Bulgaristan’dan karayoluyla transit geçişlerin mümkünse gündüz saatlerinde yapılması önerilmektedir.

-Bulgaristan’a giriş-çıkış ve transit seyahatlerde dikkat edilmesi gereken diğer hususlarda Büyükelçiliğimizin internet sitesinden bilgi edinilmesi mümkündür (sofya.be.mfa.gov.tr)

Vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat, Adres Beyanı ve Tebligat işlemi için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
20.2.2023 Karnaval
7.4.2023 Paskalya Arifesi
10.4.2023 Paskalya
21.4.2023 Ramazan Bayramı 1.Günü
1.5.2023 İşçi Bayramı
18.5.2023 Dini Tatil - Hz. İsa'nın göğe yükselmesi
29.5.2023 Küçük Paskalya
8.6.2023 Yortu Bayramı
28.6.2023 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2023 AFC Milli Günü
1.11.2023 Azizler Yortusu
25.12.2023 Noel 1. Gün
26.12.2023 Noel 2. Gün