Memleketim Yurtdışı Türkler İletişim Portalı Duyurusu

Köln Başkonsolosluğu 22.05.2015

“MEMLEKETİM” YURTDIŞI TÜRKLER İLETİŞİM PORTALI

T.C. Dışişleri Bakanlığı 7 Mayıs 2015 tarihi itibariyle içeriğine farklı bakanlıkların da katkıda bulunduğu yeni bir iletişim portalını yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın hizmetine sunmuştur.

Memleketim, yurtdışından güncel haber ve duyuruları, çevremizdeki etkinlikleri (Konferans, Spor, Sergi, Konser, Gezi, Sinema/Tiyatro vb.), elektronik kütüphanesi, üyeler arasında iletişim sağlayıcı Postacı modülü ve Sarı Sayfalar rehber hizmeti ile yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için zengin bir başvuru kaynağı olması düşüncesi ile tasarlanarak hayata geçirilmiştir.

www.memleketim.gov.tradresinden ulaşılabilen “Memleketim” ile sunulmakta olan hizmetler:

-Yurtdışında yaşayan 11-18 yaş aralığındaki gençlerimizin bir hafta süreyle Türkiye’de gençlik kamplarında misafir edilmesi,

-Yurtdışındaki çocuklarımıza uzaktan öğrenim tekniğiyle Türk dili ve Türk kültürü dersleri verilmesi,

-Yurtdışında eğitim gören gençlerimiz için Türkiye’deki kamu kurumlarında ve Türkiye’deki dileyen şirketlerde staj ve kariyer yapma imkanı,

-Aile Bakanlığı uzmanları tarafından yurtdışında yaşayan başta kadınlarımız olmak üzere aile bireylerine Memleketim Çağrı Merkezi üzerinden “aile danışmanlığı” hizmeti verilmesi,

-“Memleketim FM” Internet Radyosu ile yurtdışındaki vatandaşlarımıza 7/24 özel yayınlar,

-“Türk Bakkalı” üzerinden dilediğimiz ürünleri sipariş edebileceğimiz online alışveriş hizmeti,

-Video kütüphanesi, e-Kütüphane ve Bilgi Bankası modülleri ile yurtdışındaki vatandaşlarımızı ilgilendiren konulardaki bilgi notlarına, videolara ve e-kitaplara erişim.

Memleketim sayfalarına üye olmadan bağlanmak mümkün ancak gençlik kampları, uzaktan eğitim, staj ve kariyer imkanlarına başvuru gibi bazı modüllere erişim için üye olmanız gerekmektedir.

Memleketim’e üyelik ücretsizdir. Üye olmak için TC Kimlik Numaranızı, e-posta adresinizi ve kendi belirleyeceğiniz şifrenizi girmek yeterlidir.

Üyeler “Postacı” modülü üzerinden Tweeter’da olduğu gibi diledikleri konuda kısa yorumlar yazabilmekte, diledikleri üyeyi izleyebilmektedir.

Sarı Sayfalar” modülüne branşı ne olursa olsun sahibi olduğunuz ya da çalıştığınız işyerinin iletişim bilgilerini girmek suretiyle portal içinde her an başvurabileceğimiz zengin bir işyeri rehberi oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz. (Üyelik gerekmektedir.)

Önerileriniz ve katkılarınızla daha da zengin bir iletişim kaynağı olacağına inanıyoruz.

Memleketim’e hoş geldiniz.

www.memleketim.gov.tr

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat, Adres Beyanı ve Tebligat işlemi için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan bayramı 1.Günü ve Hz. İsa'nın Göğe Yükselmesi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (Yarım gün)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (Yarım gün)