Yurtdışı Vatandaşlar Bursları'na İlişkin Duyuru

Köln Başkonsolosluğu 03.12.2014

"YURTDIŞI VATANDAŞLAR BURSLARI“

T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın akademik çalışmalarının desteklenmesi amacıyla, vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı 21 ülkede yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmalar yapanlara „Yurtdışı Vatandaşlar Bursları“ adı altında akademik destek bursları verilecektir.

Sözkonusu burs kapsamında şu konularda yapılan yüksek lisans tez, doktora tez ve doktora sonrası çalışmalarının desteklenmesi planlanıyor: Kimlik, Kültür ve Aidiyet Araştırmaları, Eğitim Araştırmaları, Ayrımcılık ve Hak İhlalleri, Göç Araştırmaları, Katılım Araştırmaları, Hukuk Araştırmaları, Akademik ve Entelektüel Durum, Sanat ve Edebiyat Araştırmaları. Ayrıca, Hukuk, Siyaset, Sosyoloji, Psikoloji, Pedagoji, Tarih ve Türkoloji gibi sosyal bilim dallarında, yurtdışındaki Türk toplumunu ilgilendiren konularda araştırma yapan üstün başarılı araştırmacılara da destek sağlanacaktır.


1.Burs Programı

Ülkemizden yurtdışına göç eden yaklaşık 6 milyon vatandaşımız, bulundukları ülkelerin toplumsal hayatında önemli bir yere sahip oldukları gibi, eğitim ve akademik hayattaki varlıklarıyla da öne çıkmaktadırlar. Farklı sahalarda yetişen akademisyenler bulundukları toplumlara önemli katkılar sundukları gibi, Türk toplumu içerisinde de örneklik teşkil etmektedirler. Bilhassa sosyal ve insani bilimler merkezli, Türkiye kökenli göçmenlerin toplumsal katılımdan sağlık sorunlarına kadar farklı alanlarda gerçekleştirilen araştırmalarla, bilim dünyasına da önemli veriler sunmaktadırlar.

2.Yurtdışı Vatandaşlar Bursları Burs Programının Hedefleri

Yurtdışı Vatandaşlar Bursları, yurtdışında yaşayan toplumumuzun bulundukları ülkelerin eğitim, kültür ve akademik hayatlarına katılımlarını ve başarılarını desteklemek üzere hayata geçirilmiştir.

Yurtdışı Vatandaşlar Bursları burs programı temel olarak aşağıdaki hususları hedeflemektedir:

- Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli göçmenler üzerine yapılan akademik araştırmaları desteklemek, niteliğini arttırmak ve koordinesini gerçekleştirmek,

- Yurtdışında yaşayan Türk toplumunun akademik başarılarını desteklemek,

- Türk toplumunun bulundukları ülkelerdeki akademik ve entelektüel hayata katılımlarını desteklemek,

- Yurtdışında uzun vadeli olarak toplumumuzun ihtiyaç duyduğu sahalarda yönlendirici rol model insanlann yetişmesini sağlamak,

- Muhatap ülkelerle akademik ilişkileri geliştirmek ve araştırmaları paylaşmak.

3.Yurtdışı Vatandaşlar Bursları 2014-2015 Yılı Burs Programı

Başkanlık, Komisyon tarafından belirlenen ülkelerde, ilan edilen konu ve alanlarda araştırma bursları verir. Komisyon tarafından araştırma alan ve ülkeleri her yıl yeniden belirlenir. Burslar en fazla on iki ayı kapsar.

2014-2015 yılı programı kapsamında burslar aşağıdaki üç alanda verilecektir:

  1. Yüksek Lisans Araştırma Bursları: Bir üniversitede yüksek lisans programına kayıtlı, ders dönemini tamamlamış ve tez döneminde bulunan öğrencilere, ilan edilen alan ve konularda verilen destek burslarıdır.
  2. Doktora Araştırma Bursları: Bir üniversitede doktora programına kayıtlı, ders dönemini tamamlamış ve tez döneminde bulunan öğrencilere, ilan edilen alan ve konularda verilen destek burslarıdır.
  3. Doktora Sonrası Araştırma Bursları: Doktorasını tamamlamış araştırmacıların, Başkanlıkça belirlenen alan ve ilan edilen konularda gerçekleştirecekleri araştırmalarına verilen destek burslarıdır.

4. Başvuru Şartları

Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Portekiz, Norveç, Danimarka, İrlanda, Malta, Lüksemburg, Lihtenştayn, ABD, Kanada, Avusturalya olmak üzere 21 ülkeden başvurular kabul edilir.

Aday, yukarıdaki ülkelerden birinin ikamet iznine sahip Türk Vatandaşı veya Mavi kartlı olmalıdır. (Öğrenci oturumu gibi geçici oturum sahibi Türk Vatandaşlarının başvuruları kabul edilmez)

Yüksek lisans araştırma bursuna başvuracak olanların 01.01.1984 ve sonrası; doktora araştırma bursuna başvuracak olanların 01.01.1974 ve sonrası doğumlu olması şartı aranmaktadır.

Yüksek lisans araştırma bursları için yukandaki ülkelerden birinde yüksek lisans programına kayıtlı, ders dönemini tamamlamış ve tez dönemine başlamış olmak gerekmektedir.

Doktora araştırma bursları için yukarıdaki ülkelerden birinde doktora programına kayıtlı, ders dönemini tamamlamış ve tez dönemine başlamış olmak gerekmektedir.

Doktora sonrası araştırma bursları için, adayın ilan edilen destek alanlarında çalışmaları bulunmalıdır.

Başvuru sahibi, Türkçe diline ve araştırma yapacağı ülkenin eğitim diline hâkim olmalıdır.

Başvurular www.ytb.gov.tr veya http://yvb.ytb.gov.tr üzerinden ulaşılacak elektronik forma bilgilerin girilmesi ve belgelerin yüklenmesiyle online olarak yapılacaktır.

Başvuru şartları, başvuru belgeleri, sıkça sorulan sorulara ulaşmak ve başvuru yapmak için Yurtdışı Vatandaşlar Bursları internet sitesi ziyaret edilmelidir : http://yvb.ytb.gov.tr


Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 15:00

Hukuk Danışmanı Perşembe günleri 12.00 – 16.00 saatleri arasında, Cuma günleri 09.00 – 15.00 saatleri arasında randevusuz olarak hizmet vermektedir.
Pasaport, Kimlik Kartı ve e-Devlet Şİfresi Teslimat saatleri : Hafta içi her gün 09:00-14:00 arasındadır.
Teslimat, Adres Beyanı ve Tebligat işlemi için randevuya gerek bulunmamaktadır.
Diğer işlemler için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.
20.2.2023 Karnaval
7.4.2023 Paskalya Arifesi
10.4.2023 Paskalya
21.4.2023 Ramazan Bayramı 1.Günü
1.5.2023 İşçi Bayramı
18.5.2023 Dini Tatil - Hz. İsa'nın göğe yükselmesi
29.5.2023 Küçük Paskalya
8.6.2023 Yortu Bayramı
28.6.2023 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2023 AFC Milli Günü
1.11.2023 Azizler Yortusu
25.12.2023 Noel 1. Gün
26.12.2023 Noel 2. Gün