Türkiye Cumhuriyeti

Köln Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

 

Başkonsolosluğumuza Hoş Geldiniz,

      Tarihi temellere dayanan Türk-Alman Dostluğu, 1960’lı yıllardan itibaren Türkiye’den Almanya’ya yönelik işgücü göçünün başlamasıyla yeni ve çok önemli bir boyut kazanmıştır. Türkiye ve Almanya arasında her alanda derinleşerek gelişen ilişkilere, Almanya’da yaşayan ve her biri iki ülke arasında ayrı bir dostluk köprüsü teşkil eden yaklaşık 3 milyon Türk’ün büyük katkılarda bulunduğunu memnuniyetle gözlemlemekteyiz.

      Tarihi dostumuz ve müttefikimiz Almanya’nın vatandaşlarımızın en yoğun yaşadığı eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’da bulunan Köln, aynı zamanda Türk göçünün ilk başladığı Alman kentlerinin başında gelmektedir.  Halihazırda 90 bin civarı Köln’de olmak üzere görev bölgemizde 200 bini aşkın insanımız yaşamaktadır. Köln ayrıca, başkent Berlin’le birlikte İstanbul’la kardeş kent olan iki Alman şehrinden biridir.
     
      Bu özel şehirde bulunan Başkonsolosluğumuzda, vatandaşlarımız, Türk kökenli Alman vatandaşları ve diğer müracaatçılara sunulan konsolosluk hizmetlerinin niteliğini yükseltebilmek için yoğun çaba sarfetmekteyiz. Başkonsolosluğumuza yapılacak başvurulardan önce gerekli belgeler, işlemin postayla yapılma imkanı ya da şahsi başvuru mecburiyeti gibi konuların, Başkonsolosluğumuzun internet sitesinden öğrenilmesinin olabilecek zaman kayıplarını engelleyeceği takdir buyurulacaktır.
      
      Bu bağlamda, pek çok konsolosluk işlemini internet üzerinden gerçekleştirilmesine imkan veren ‘e-konsolosluk’ hizmetine özellikle dikkat çekmek isterim.
     
      Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için oluşturduğu Çağrı Merkezi, konsolosluk hizmetleri ve başvurularda gereken belgeler hakkında ilgilileri en hızlı ve kapsamlı şekilde bilgilendirmeye imkan veren başka bir  olanaktır.
      
      Başkonsolosluğumuzun internet sitesinden en etkin şekilde istifade edileceği temennisiyle, Başkonsolosluk personeli ve şahsım adına  saygı ve içten sevgilerimi sunarım.

Hüseyin Emre Engin

     Başkonsolos